Stále více Čechů chce trávit dovolenou v hausbótu na vodě

Na zahraniční dovolenou se prý letos vydá méně Středočechů než v předchozích letech. Tvrdí to cestovní kanceláře. Podle nich letos lidé dávají přednost tuzemským zážitkovým dovoleným a navíc také těm na vodě v hausbótech. Zájem o jejich půjčování se jen na Slapech zvýšil za poslední čtyři roky několikasetnásobně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klasické hausbóty

Klasické hausbóty | Foto: Pavel Pavlas

Lidé mohou s hausbóty plout skoro kamkoli, aniž by museli mít nějaké speciální povolení. Už po několikáté se letos vypraví na Slapy do hausbótu paní Věra Třísková z Prahy. Na jiné dovolené by se prý nudila.

„Je to dobrodružství a akční záležitost. Musíme se samozřejmě na vodě kontrolovat, musíme dávat pozor, vybírat si vhodná místa na přenocování,“ říká. Strach prožít volné dny na vodě nemá. Loď je prý bezpečná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rostoucí zálibě Čechů v plavbě na hausbótu informoval reportér Pavel Pavlas

„Jezdím s rodinou, se svými dvěma dětmi plus ještě nějací kamarádi. Není čeho se bát. Loď je opravdu dům na vodě. Je pevná, stabilní a rozhodně nemáme šanci se potopit, i kdybychom chtěli,“ vysvětluje.

S tím souhlasí i Lukáš Kašpar, majitel půjčovny těchto plavidel z Nové Rabyně na Slapské přehradě. Podle něj hausbót nabízí všechny základní věci jako třeba menší chata.

„Máme tady lihový vařič, tekoucí vodu, která je přes čerpadlo vedena z kanystru do dřezu přes klasickou baterii. Voda je jen studená. Je tady chemický záchod, na střeše máme solární panel, rozvedenou elektřinu, takže i osvětlení paluby,“ popisuje Kašpar.

Postačí základní výcvik

Lidé si hausbóty půjčují většinou na týden. Mohou s nimi plout skoro kamkoli proti proudu řeky, klidně až do Týna nad Vltavou.

„Při vyplutí si zákazník v kempu natočí pitnou vodu do barelů. Po cestě jsou různé možnosti doplnění jak paliva, tak vody. Ke každé lodi náleží plavební mapa, kde jsou vyznačena místa, kde lze doplnit palivo, kde lze navštívit sprchu nebo doplnit vodu, nakoupit potraviny,“ vysvětluje Kašpar.

Hausbót je takzvaným malým plavidlem. K jeho řízení lidé nepotřebují žádné speciální povolení nebo řidičské oprávnění. Postačí jim základní výcvik, který dostanou od provozovatelů půjčoven.

Vstup do hausbótu. Vaří se na plynovém grilu | Foto: Pavel Pavlas

„Každý zákazník před tím, než se nalodí, než loď převezme a může s ní vyplout, musí absolvovat školení, při kterém si na vodě osvojí dovednosti ovládání plavidla,“ informuje Kašpar a dodává:

„Naučí se plavidlo řádně vyvazovat a musí se naučit základní minimum pravidel řádu plavební bezpečnosti. Aby věděl, co znamená který plavební znak, jak se má chovat v proplavovací komoře, aby mohl loď bezpečně užívat.“

Při cenovém srovnání vyjde dovolená na hausbótu pro čtyři lidi stejně jako zahraniční dovolená pro jednoho člověka. Hausbóty si většinou lidé půjčují od poloviny května do konce září.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme