Stále více příznivců má skitouring. Vyzkoušet ho můžete na Železnorudsku

Možná že jste si také někdy po hodině lyžování na sjezdovce celí prochladlí povzdechli: "Proč jsem raději nešel na běžky?" Nebo obráceně, vyrazili jste na běžky a litovali toho, že jste nešli na sjezdovku. Tak právě vám by se mohl líbit skitouring.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O skitouring je stále větší zájem

O skitouring je stále větší zájem | Foto: Monika Červená | Zdroj: Český rozhlas

Velmi dobré podmínky pro tento způsob lyžování nabízí okolí Železné Rudy na Šumavě. Skitouringové vybavení si tam dokonce můžete půjčit ve sportovním areálu Špičák.

„Je to v podstatě taková skloubenina běžeckého a sjezdového lyžování, která umožňuje člověku pohybovat se náročnějším, neupraveném, těžším terénu,“ řekl záchranář Horské služby Šumava Martina Kouma.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skitouring se na Šumavských svazích zajímala Monika Zettlová

„Skitouring vychází ze skialpinismu, ale my tu nemáme Alpy a potřebné terény, takže vznikl skitouring, který se provozuje všude ve světě. Je to v podstatě chůze na lyžích a sjíždění ve volném terénu.“

Vybavení je upravené tak, aby se lyžaři mohli bezpečně pohybovat ve volném terénu mimo upravené sjezdovky, popsal Tomáš Lučan z Horské služby Šumava:

Obliba skitouringu roste | Foto: Monika Zettlová

„Je to něco mezi běžeckou a sjezdovou lyží, nevymyslelo se to teď, je to takový kořen lyžování, kdy se na těchto lyžích pohybovalo na horách. Při výstupu nahoru se nalepí stoupací pásy, jde se na volné patě, při sjezdu dolů se jede na pevné patě a sundáte ty pásy.“

Horská služba na Šumavě skitouring podporuje a Železnobrodsku vytyčily sedm skitouringových tras různých délek a obtížnosti.

„Hlavně jsme i ve spojení s ochranou přírodou chtěli, aby se lidé pohybovali po značených trasách i z hlediska bezpečnosti,“ poznamenal náčelník horských záchranářů Michal Janďura.

Trasy mají 48 kilometrů a zavedou lyžaře například k Černému jezeru, Čertovu jezeru nebo na vrchol Špičáku.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme