Stane se venkovské sídlo v Kolči turistickým lákadlem?

Desítky zámků a hradů počátkem dubna otevírají svoje brány pro první turisty. Středočeská Koleč si však na svoje první návštěvníky ještě několik let počká. Torzo původně honosnějšího venkovského sídla doslova bojuje o přežití. Trojkřídlou budovu se zámeckým parkem zachraňují soukromí majitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na zámečku v Kolči se konají různé kulturní akce | Foto: Nadační fond Koleč

„Teď jsme v tančícím sále, kde jsme objevili tento strop, tedy původní se zrcadlem. Bohužel nám padá. Jde o část, která se bude obnovovat,“ vysvětluje Magdalena Jakubíčková a právě se prochází zbytky místností, které se dochovaly z původního venkovského šlechtického sídla ve středočeské Kolči.

Tato mladá energická žena se rozhodla zachránit památku v zuboženém stavu. Před třemi lety koupila zámek za 5 miliónů korun v dražbě přes nadační fond, který spolu s obcí založila. „Přece to nenecháme spadnout,“ říká s úsměvem. Na nákup si musela vzít tři půjčky.

Přilehlé parcely nadační fond rozprodal zájemcům. Ze získaných peněz tak mohl půjčky rychleji splatit. Noví majitelé sice zachránili před definitivní zkázou původně renesanční tvrz, kterou rod Ubelli v 18. století přestavěl na venkovské sídlo, před sebou mají ale ještě dlouhé roky, aby památku zrekonstruovali do původního stavu. Celkové opravy se předběžně odhadují na 60 miliónů korun. Peníze se však shánějí těžce.

„V roce 2009 jsme dostali od ministerstva kultury havarijní program a od Středočeského kraje dotaci 150 tisíc. O rok později jsme byli už zařazeni do Programu záchrany architektonického dědictví,“ nastiňuje Magdalena Jakubíková.

Na dotace z evropských fondů bohužel ještě nadace nedosáhla. A tak peníze sbírá i po drobných částkách od sponzorů, od obce, ale také ze vstupného na kulturní akce, které každoročně na nádvoří zámku pořádá. S úpravami nádvoří pomáhají i dobrovolníci. Snaží se alespoň drobnými pracemi zachránit rozpadlou střechu zámku a propadající se zdivo.

Krkolomnou cestou jsme vylezli do kaple Nejsvětější Trojice, která je součástí zámeckého nádvoří. Dochoval se tady ještě původní kazetový strop z 18. století. Zvonice je však v žalostném stavu. Schodiště ve vstupu se úplně propadlo. Zámek byl později v 19. století v majetku Habsburků. Po roce 1918 ho získal stát a fungoval zde hospodářský statek.

Obnova celého objektu by podle památkářky Evy Volfové prospěla celému regionu. „Myslím, že by to určitě bylo turisticky zajímavé. V současné době není nabídka malých venkovských zámečků,“ domnívá se.

Z vnitřního vybavení se už nedochovalo téměř nic. Památka by tak po opravě sloužila jako muzeum medu, řemesel, kulturní a informační centrum s ukázkou dobové kuchyně. Není časté, aby se do opravy takového sídla v dnešní době pouštěli soukromí majitelé.

Památkářka proto považuje fond paní Jakubíčkové za výjimečný. „Těší mě, že se snaží místní lidé. Nemusel přijít někdo z Prahy,“ popisuje své dojmy Eva Volfová.

Předešlí majitelé přitom nechávali zámek chátrat a usilovali dokonce o jeho vyškrtnutí z památkové ochrany.


Zvětšit mapu zámku v Kolči

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme