Staré Chvaletice musely ustoupit těžbě. Na jejich místě vzniká nová krajina

Na místě původní obce Chvaletice se po válce těžil pyrit a mangan, v zdevastovaném území později vyrostla také uhelná elektrárna. Staré doly, které jsou za jejím areálem, se teď vrací zpět přírodě. Úplně rekultivované by měly být asi za 15 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tepelná elekrárna Chvaletice

Tepelná elekrárna Chvaletice | Foto: ČEZ

Po těžbě zůstala desítky metrů hluboká jáma, poničeno bylo asi 60 hektarů území. Elektrárna místo postupně zaváží. „Naplnění se předpokládá kolem roku 2030, kdy by mělo skončit ukládání,“ říká koordinátor investic chvaletické elektrárny Jiří Hajn.

Elektrárna bývalý chvaletický lom zatopila. Používala ho jako odkaliště popílku a strusky. Na konci 90. let zmodernizovala způsob jejího ukládání a vytvořila speciální materiál, takzvaný stabilizát, ze kterého začala krajinu modelovat už suchou cestou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rekultivaci okolí chvaletické elektrárny natáčela reportérka Iveta Záleská

„Vznikne taková náhorní planina, která se bude svažovat v severní části, tak jako tomu bylo kdysi, k elektrárně,“ vysvětluje Hajn.

Když se místo zaveze stabilizátem, zasype se ještě vrstvou zeminy.

„Je to podle krajinářské studie udělané tak, že svažité plochy se pokryjí vrstvou zeminy a osejí se travou a místy se osazuje do shluků stromokeřová vegetace. Vrcholová partie je zalesněná,“ dodává koordinátor investic.

Do nové krajiny se za několik let vrátí i původní vodní tok.

„Údolím bude nově protékat chvaletický potok, tak jako protékal dříve. Dnes je provizorně zatrubněný a protéká kolem hrany valu bývalého lomu,“ vysvětluje Hajn.

Obec Chvaletice stála původně právě na místě úložiště popílku, dnešní Chvaletice se jmenovaly jinak. „Tady jsme si hráli jako děti, co jsou ty věže. Tady jsou dílny, v těch místech jsme měli barák,“ říká paní Alena.

Evangelický kostel v Hornické čtvrti ve Chvaleticích projde rozsáhlou opravou a stane se tak kulturním a církevním stánkem

Z původní vesnice zůstal jen kostel, hřbitov a pár domů v okolí.

„V září 1960 se naši stěhovali sem, do Telčic. To ještě byly Telčice, za několik let to pak byly Chvaletice, když se začala stavět elektrárna. Protože lidi vystoupili z vlaku a nevěděli, kde jsou Chvaletice, tak to přejmenovali,“ vysvětluje změnu názvu města, kde dnes žije přes 3000 lidí.


Zvětšit mapu

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme