Staré Ždánice na Pardubicku hlásí problémy se soužitím obyvatel

Soužití obyvatel Starých Ždánic s lidmi z místního ghetta se v poslední době zhoršilo. Obec kvůli rozepřím nechala zazdít dvě autobusové zastávky, starousedlíci si stěžují na hluk a trápí je drobná kriminalita.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zazděná autobusová zastávka ve Starých Ždánicích na Pardubicku

Zazděná autobusová zastávka ve Starých Ždánicích na Pardubicku | Foto: Ondřej Wolf | Zdroj: Český rozhlas

Atmosféra je teď ve vesnici napjatá víc než jindy, v neděli sem mají zamířit radikálové.

Zazděné autobusové zastávky. Teď jsou symbolem problémových vztahů mezi většinou a menšinou z vyloučené lokality na okraji vesnice. Místní si ale žádné další konflikty nepřejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy se soužitím ve Ve Starých Ždánicích přiblížil Ondřej Wolf

„To je moc těch Romů na jedné kupě,“ říká jeden z místních.

Je to výsledek jednoho podnikatelského záměru. Dva bytové objekty vzniklé přestavbou bývalého JZD obývá asi osm desítek sociálně slabých, 40 dětí a bezmála stejný počet dospělých.

„Určitě se to zhoršilo. Lidé mají obavy. Zrovna se v rodině stalo, že vnučku napadl jeden mladý Rom. Byli tady policisté,“ tvrdí ždánický občan Vlastimil Endrich.

Kraj vrátil petici

Policie sem vyjížděla o prázdninách častěji než jindy, asi třetina lidí podepsala petici požadující zjednání pořádku, uvedl nezávislý místostarosta Josef Holub:

„Vznikají problémy s krádežemi. Policie tady jezdila, měla tady 14 dní zvýšený dohled. Neustále se jí volá. Byla sepsána i petice. Bylo tady 220 podpisů.“

Pardubický kraj ale petici vrátil zpátky.

„S tím, že po jejich posouzení jsme dospěli k závěru, že Krajský úřad Pardubického kraje není k jejímu vyřízení příslušný. Z toho důvodu vám ji postupujeme k vyřízení,“ cituje z dopisu zaslaného krajským sociálním odborem místostarosta Holub.

Lidé ze sociálně vyloučené lokality o žádný rozhovor nestáli.

„Šéfe, nechoďte sem!“ zní mužský hlas. „Máme zákaz s vámi mluvit,“ doplňuje hlas ženský.

Problém sehnat práci

Většinou se jedná o příjemce sociálních dávek. Ne všichni ale žijí z podpory, asi 20 procent lidí z ghetta práci má a romské děti navštěvují školy ve Ždánicích nebo dojíždějí do Pardubic.

„Shánění práce je v dnešní době všeobecně záležitost těžká. A když člověk řekne, že je Rom, má to dvojnásobně těžší. Snaží se shánět sezonní práce, jezdí na jablka, na brambory atd.,“ říká Kristýna Zelenková z Odboru sociálních věcí magistrátu města Pardubic.

Podle terénních sociálních pracovníků mohou za problémy kolem vyloučené lokality spíše jednotlivci, a ne celá menšina.

„Určitě tam nějaké konflikty byly, samozřejmě je to nafouknutá bublina a nabaluje se to tím stylem jako: je to Rom, to je ten špatný, co bydlí tam.“

Vedení obce doufá, že se situací začne politická reprezentace zabývat.

„V dané chvíli to snad řeší vláda, nebo doufám, že to bude řešit vláda. Mám obavy, aby opravdu nevznikl nějaký konflikt, aby se už něco stalo - to je špatně,“ konstatuje místostarosta Holub.

Rozjitřená atmosféra je vodou na mlýn radikálním uskupením. Jedno sem zamíří na mítink už tuto neděli. Policie kvůli tomu chystá bezpečnostní opatření.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme