Starosta Ledče nad Sázavou se chtěl odtrhnout od Vysočiny. U lidí nápad neuspěl

Ještě před pár měsíci navrhoval starosta Ledče nad Sázavou z Vysočiny, že své město z kraje odvede. Nelíbilo se mu, že se krajské vedení nezajímá o jeho region, a přišel s nápadem, aby se Ledeč připojila ke Středočeskému kraji, s nímž taky sousedí. Dokonce se kvůli tomu neváhal setkat s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem. Obyvatelé města takový nápad ale považují spíš za nesmyslný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledeč, vstup do budovy radnice | Foto: Milan Kopecký

Z Ledče nad Sázavou odjíždějí vlaky dvěma směry – jeden do Světlé, tedy na Vysočinu, a druhý do Čerčan, tedy do středních Čech. Kterou cestu si cestující vyberou?

V kiosku před nádražím posedávají důchodci, mezi nimi v rozhalené bílé košili Láďa, bývalý mašinfíra. Ten má o směru jízdy jasno. „Ať jsme tam, nebo tam, jsme na kraji. Takže si nepolepšíme nikde. To je jedno.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ledči nad Sázovou natáčel reportér Ľubomír Smatana

„Do Světlé to mám necelou půlhodinu a vyřídím si všechno. Když pojedu tamhle do Kutné Hory nebo do Kolíny, tak abych si vzala celý den dovolenou. To je nesmysl,“ říká další z obyvatelek Ledče. Podle nich si chtěl starosta nápadem jen udělat jméno. Navíc je podle nich Středočeský kraj „samý zloděj“.

Z nádraží je to jenom pár minut pěšky na ledečské náměstí, které má pod kontrolou Jiří Musil. Vybírá totiž tady peníze za parkovné, a to 10 korun na dvě hodiny. „Náměstí máme nádherné, široko daleko není hezčí.“

Výstřel naslepo

Nemá si prý na co stěžovat, ale i tak má pocit, že na ně v Jihlavě „kašlou“. „Nerad bych to dál rozšiřoval, ale myslím si, že tohle, co jsem řekl, je pravda,“ doplňuje Musil. Starostův nápad odtrhnout se z Vysočiny podle všeho u obyvatel velký úspěch nemá.

„Pokud mám být seriozním politikem tak to, co říkám, musím myslet vážně. Čili já musím myslet vážně a musím zvažovat veškeré eventuality, které tomuto městu přinesou prospěch. A musím zvažovat na miskách vah vše, co je pro toto město dobré,“ obhajuje nápad starosta Petr Vaněk.

S hejtmanem Davidem Rathem se sešel jen pár dní před tím, než ho policie zatkla. „Ano, pana hejtmana zatkli, nicméně my jsme s ním jednali tehdy jako s hejtmanem Středočeského kraje, kterému jsme předestřeli své vize. To, co se stalo poté, na to zaplať pánbůh nemá nikdo z nás žádný vliv,“ doplňuje starosta.

Snaha utrhnout se z Vysočiny byl spíše jen takový výstřel naslepo. A pravděpodobně důsledek vnitrostranických šarvátek v sociální demokracii, protože jak starosta, tak hejtman jsou ze stejné strany. Všichni se ale vzácně shodují, že Ledečsko je na okraji zájmu krajského hejtmanství a tento názor jim nikdo nevezme.

Předvolební speciál s Martinem Veselovským z Jihlavy vysílá Radiožurnál už dnes po 17. hodině. Videopřenos můžete sledovat na našem webu Zprávy.rozhlas.cz.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Ľubomír Smatana, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme