Starosta Vlachovic vyzval občany, aby na Silvestra nepoužívali zábavní pyrotechniku

Obyvatelé Vlachovic na Zlínsku, kde je v blízkosti muniční sklad, by večer neměli odpalovat ohňostroje a dělobuchy. Rány komplikují práci pyrotechnikům, kteří čistí areál od nevybuchlého střeliva. Každou explozi totiž musejí prověřit. K ohleduplnosti hlavně ke starším občanům vyzval ve Dvaceti minutách Radiožurnálu starosta obce Zdeněk Hověžák ze sdružení Starostů a nezávislých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do areálu muničního skladu ve Vrběticích přijela asi stovka vojáků. Přivezli si vlastní bydlení i sociální zázemí | Foto: Roman Verner

„Požádal jsem naše občany a obce v okolí, aby nepoužívali zábavní pyrotechniku. Sám budu zvědavý, jestli to na Silvestra dodrží,“ řekl Zdeněk Hověžák Českému rozhlasu.

Zdůraznil, že výzva není pod hrozbou žádné pokuty. „Je to formou žádosti,“ uvedl. „Oni upozorní sami na sebe. A já si myslím, že jsme v obci, kde se vzájemně známe, takže odkud by byla slyšet nějaká zábavní pyrotechnika, tak oni na sebe upozorní a pak ať se pohybují mezi těmi ostatními lidmi, kteří něco takového respektují,“ dodal starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák, který vyzval občany, aby nepoužívali zábavní pyrotechniku, popsal, jak situace v obci vypadá.

Žádost, aby občané nepoužívali zábavní pyrotechniku, uveřejnila obec Vlachovice i na svých webových stránkách.

„V souvislosti se situací v muničním skladu a převážně s ohledem na starší občany, kteří tyto události vnímají obzvlášť negativně, žádáme občany, aby v nastávajícím období svátků, slavení Silvestra či Nového roku, nepoužívali a neodpalovali petardy, či jiné podobné předměty, při kterých dochází ke zvukovému a světelnému efektu. Není to nařízení, spíše doporučení a prosba,“ stojí na stránkách obecního úřadu.

V deset hodin večer pak starosta Vlachovic informoval, že obyvatelé okolních obcí doporučení příliš nedodržují.

„Musím konstatovat, že jsem zklamaný z okolí. My si zatím držíme čisté konto. Pro hlídky, které nás tady střeží, to asi není nic příjemného. Naštěstí se to ozývá z okolí, ale uvidíme, co bude o půlnoci,“ přiblížil Hověžák.

Sklad číslo 16, který s 58 tunami vojenského materiálu vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s 98 tunami explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme