Starosta Ždírce na Jihlavsku oznámí výsledky hlasování o uložení obětí z Budínky

Starosta Ždírce Bohuslav Fiala dnes oznámí, zda obyvatelé souhlasí s uložením obětí údajného poválečného masakru na louce Budínce v sousedním Dobroníně na ždíreckém hřbitově. Místní vhazovali anketní lístky do uren v prvních dvou únorových týdnech a její výsledek bude pro zastupitele vodítkem, zda vyjít vstříc žádosti Johanna Nieblera z německé strany. Některé oběti vraždy totiž údajně pocházejí právě ze Ždírce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antropoložka u nalezených ostatků v lokalitě U Viaduktu u Dobronína | Zdroj: ČTK

Starosta Fiala už výsledky hlasování zná. Oficiálně se je chystá sdělit až na dnešním zastupitelstvu, které zasedne v 18:30 hodin.

„Zastupitelé už teď vědí, jak anketa dopadla. Je na jejich svobodné vůli, jestli zohlední stanovisko občanů, nebo budou dělat volbu podle svého názoru a přesvědčení,“ říká starosta.

Dodává, že o vyjádření se v anketě byl velký zájem: „Byly to tři čtvrtiny občanů, kteří mají volební právo.“

Zastupitelstvo neváhalo vyhovět žádosti Johanna Nieblera z německé strany, který chce zemřelé důstojně pohřbít, včetně svého strýce France Nieblera.

„Myslím, že když nám byla dána možnost vyjádřit se, tak by se měl každý vyjádřit. Dlouho jsem váhala a jak jsem se rozhodla, to si nechám pro sebe,“ říká paní Alena.

Paní Antonie si myslí, že by ostatky měly být uloženy v Dobroníně: „Měli by být pohřbeni v Dobroníně, protože z Dobronína pocházeli.“

Ve hře jsou stále tři místa uložení ostatků: Dobronín, farní obec Ždírec a mluví se i o Jihlavě.

Případ poválečných vražd policie zatím nevyřešila a zatím je nechce komentovat ani státní zastupitelství.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme