Starostka Obrnic u Mostu řeší problémy dlouhodobě, zaměřila se především na bydlení

Starostové na Šluknovsku si dlouho stěžovali na nezájem státních úřadů o situaci v regionu. To samé by mohla udělat starostka Obrnic u Mostu. V jejím 2,5 tisícovém městečku žije 40 procent Romů, je tu samý panelák a navíc v těsném sousedství stojí proslulý Chánov. Přesto si ale starostka nestěžuje a i obyvatelé působí spokojeně. A když mají v Ornicích zábavu, sejdou se všichni bez ohledu na barvu kůže. Starostka Drahomíra Miklošová totiž problémy řeší dlouhodobě a především se zaměřila na bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obec Obrnice, starostka Drahomíra Miklešová | Foto: Filip Jandourek

Třípatrový panelák v horní části obce má zatlučená okna, některá jsou rozbitá, v tuto chvíli je dům neobyvatelný, dveře jsou zazděné. Obec ho koupila, aby zabránila obchodování s byty.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Obrnicích natáčel reportér ČRo Lubomír Smatana

„Nejvíc negativní zkušenosti máme s realitními kancelářemi, které vůbec nezajímá, kdo do bytu jde, jestli platí nebo neplatí, jaký je technický stav,“ říká starostka Miklošová.

Nejenom tuto bytovku za 2,5 milionu obec koupila v dražbě, po letitých patáliích získala i jiné objekty. Starostka Miklošová nepláče, že nemá peníze, ale shání je. Zastavila privatizaci bytů, protože Obrnice vydělávat nepotřebují, stačí, když lidé bydlí slušně a mají na nájem.

„Já považuji vlastnictví bytů obcí za hrozně důležitou věc v těchto vyloučených lokalitách. Samozřejmě jiná situace je v Praze. Já jsem zvolila směr vrátit zpět do vlastnictví obce co nejvíce možných bytů, pokud na to jsou jenom trošku finanční prostředky a udržet to, co obec ve svém vlastnictví má,“ vysvětluje Miklošová.

Nízkoprahový klub Duhovka v Obrnicích | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Mnoho domů obec opravila a jsou už zabydlené. Jedním z husarských kousků je středisko pro volný čas. Sem chodí děti za zábavou a koníčky. Luxusní interiér kontrastuje s drsnými podmínkami, v jakých funguje podobné centrum třeba ve Varnsdorfu. Děti se můžou ale bavit i jinde, nad náměstím v dalším domku sídlí občanské sdružení Duhovka.

„Začínáme klubem po školách, což je vlastně příprava do školy. Děti si dělají domácí úkoly, připravují se na zkoušky, čte se s nimi,“ říká Petr Svašek, podle kterého do Duhovky chodí ze 70 procent romské děti. U stolu sedí asistentky a připravují další program.

„Máme podporu v zastupitelstvu, že můžeme fungovat. Vůbec není problém v tom, že by se tady lidi nesnášeli. My jsme tady možná výjimeční, ale je pravda, že tady řešíme i jiné věci - problémy v rodinách, kdy se jim snažíme pomoci něco zařídit a vyřídit,“ říká asistentka Irena Kovačová, která bydlí v Obrnicích 24 let.

Obec Obrnice | Foto: Filip Jandourek

Hlavní korzo v Obrnicích vede mezi paneláky. Stojí tu i herna, se kterou nemůže starostka pohnout, licenci vydal stát. Ze střechy sledují cvrkot kamery napojené na policejní stanici v Mostu a ty vidí i úklidové čety, které neustále křižují obcí. Lucie Špallová z vládní Agentury pro sociální začleňování považuje Obrnice za ukázkovou obec:

„Neoddiskutovatelně je to tady osobou paní starostky, která si uvědomila, že pokud začne řešit problém včas, takže to stojí mnohem méně jak finančních, tak i lidských prostředků.“

Za výsledky získala malá obec, vedle proslulého Chánova, i jeden z titulů v soutěži Vesnice roku a to sem podle starostky porotci původně ani nechtěli přijet. Zatímco ještě před lety mladí lidé odcházeli a zůstávali jen chudí nezaměstnaní, dnes se karta obrací k lepšímu. Zatím na tom starostka pracuje pátým rokem.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme