Starostové chtějí, aby vlaky mezi Opavou a Jakartovicemi jezdily i v příštím roce

Vlaky mezi Opavou a Jakartovicemi, známé jako Hvozdnický expres, by mohly jezdit i v příštím roce. Linku, kterou Moravskoslezský kraj zrušil kvůli ztrátovosti, převzal soukromý dopravce a na provoz přispíval kraj i obce v okolí. První výsledky jsou zatím příznivé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boleslavský motoráček | Foto: Pavel Petr

Lokálka mezi Opavou a Jakartovicemi přepisovala svou historii už několikrát.

Nejvěrnější cestující se s více než 120 let starou linkou nadobro rozloučili, pak se ale starostové podél trati dohodli s krajem, sehnali peníze a vlaky se na koleje vrátily. I když jen na tři letní měsíce, tři páry spojů denně a v režii soukromého dopravce.

Nakonec to prý dopadlo lépe, než zástupce firmy Jan Šatava čekal. „To, že jsme dosáhli průměrných tržeb zhruba 13 korun na vlakový kilometr, je na takovouto lokálku a na víkendový provoz velmi dobré. Obsazenost vlaků byla někdy taková, že se v motoráčku stálo. Někdy samozřejmě ne, přece jenom je to víkendová doprava, takže když je ošklivě, lidí tolik nejede,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starostové chtějí, aby vlaky mezi Opavou a Jakartovicemi jezdily i v příštím roce

A stejný model by rádi zopakovali i starostové. „Konstatovali jsme, že o tento provoz byl zájem, takže budeme jednat o provozu i v příštím roce. Samozřejmě bude záležet na financování, podpoře kraje a tak dále,“ potvrdil nezávislý starosta Slavkova u Opavy Vladimír Chovanec.

Bez krajských dotací se to pravděpodobně neobejde. Zda se peníze podaří získat i v příštím roce, není zatím jasné. Na druhé straně je možné, že spojů do Jakartovic nakonec ještě přibude. Dopravce by si dokázal představit i delší soupravy.


Zvětšit mapu

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme