Starostové Frýdlantska se cítí ohroženi chystanou polskou elektrárnou

Starostové měst a obcí na Frýdlantsku se dnes sejdou kvůli chystané výstavbě nové obří elektrárny v sousedním Polsku, v těsném sousedství hranice s Českou republikou. Bojí se jejich negativního vlivu na životní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmysl (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Lidé na Frýdlantsku se bojí chystané výstavby nových elektráren v sousedním Polsku. Další blok tepelné elektrárny a gigantická větrná farma podle nich negativně ovlivní životní prostředí. Proto se dnes starostové tamních měst a obcí budou radit, co proti megalomanskému projektu podniknou.

Polská elektrárna byla jednou z příčin odumírání lesů Jizerských hor v 70. a 80. letech minulého století. Problémy nepřestaly ani po jejím odsíření.

Na českou obec Višňová se z jejích výsypek často hrne voda a bahno. "A dokonce i uhlí," zdůrazňuje starostka obce Marie Matoušková.

Nyní podle ní hrozí, že poté, co se kvůli nové elektrárně prohloubí hnědouhelný důl, budou poškozeny zdroje podzemní vody.

Problémem může být i chystaná větrná farma. "Sto věží na obzoru, na 500 metrů vysokých umělých horách bez reliéfu mi připadá bizardní. A byla jsem varována i odborníky, že stroboskopický efekt při východu a západu slunce může mí velmi negativní vliv na psychiku občanů," pokračuje starostka Matoušková.

Ivana Bernáthová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme