Starostové Litovelského Pomoraví chtějí hubit komáry postřiky z vrtulníku

Pracovat na zahrádce nebo větrat bez sítě v okně je pro lidi v okolí Litovelského Pomoraví nepředstavitelné. Od jara do podzimu je trápí krvežízniví komáři. Vesnice na Olomoucku proto hledají nové způsoby, jak se jich zbavit. Vyzkoušet chtějí i postřiky z vrtulníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další pulci, potápníci a komáří larvy | Foto: Irena Šarounová

„Zatím máme chladno, ale když hodně naprší, tak se objeví tůně, ve kterých se komáři vyvíjejí,“ říká starosta Hynkova Jaroslav Sívek.

Paní Lenka bydlí v Hynkově pět let a komáři ji provází celou dobu: „Loni to byla katastrofa. Do lesa se nedalo vůbec zajít, člověk byl obalený, doma se to bez komára nedalo udržet. V noci jsme neustále slyšeli bzučení.“

Sítě v oknech, repelenty v zásuvkách i staré dobré plácačky. Vybavené jsou tady všechny domácnosti. Obce proti komárům bojují postřiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hubit komáry pomocí ledových krup napuštěných insekticidem. To je nápad starostů v Litovelském Pomoraví. Více od Moniky Tomáškové

„Je to jakási biologická zbraň na komáry – bakterie, která vnikne do zažívací trubice a začne požírat komáří larvu. Je to takový komáří anthrax, jak tomu tady říkáme,“ vysvětluje starosta Sívek.

Vesnice v okolí založily Spolek pro hubení komárů. Inspirovat se chtějí v Německu.

„Aplikace probíhají letecky, pomocí vrtulníku. V aplikátoru jsou společně s přípravkem takové ledové krupky, ty se následně rozprašují podle informací z leteckého snímkování nebo ze satelitních dat. Podle GPS souřadnice se aplikuje přímo na líniště,“ popisuje starosta obce Střeň Jiří Nevima (ČSSD).

Na některých místech lesa může na člověka zaútočit až stovka komárů za minutu.

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme