Starostové malých obcí se bouří proti zákonu o veřejných zakázkách

Starostové malých obcí řeší problémy se zákonem o veřejných zakázkách. Označují ho za špatný a složitý. Způsobuje podle nich komplikace, narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů a práce jsou navíc kvůli němu často odvedeny nekvalitně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veřejné zakázky

Veřejné zakázky | Foto: Veronika Jarková

„Zákon je tak složitý, že já na malé obci, když si chci zadat veřejnou zakázku podléhající tomuto zákonu, tak si musím najmout firmu. Vydám 20 a více tisíc za jednu zakázku, kterou si musím takto nechat obsloužit,“ stěžuje si starosta Albrechtic nad Orlicí Jaromír Kratina.

V Rokytnici v Orlických horách postupují jinak, ale také je to stojí peníze navíc, říká tamní starosta Petr Hudousek. „Vyčlenili jsme pracovnici, jejíž hlavní náplní jsou veřejné zakázky," upřesňuje.

Filozofii, že nejvýhodnější pro veřejné finance je nejlevnější nabídka, považují starostové za nesmyslnou. Obce sice musejí vybrat ze soutěže právě tu firmu, která nabídne nejnižší cenu, v mnoha případech pak ale firmy odvedou nekvalitní práci.

Přehrát

00:00 / 00:00

S nespokojenými starosty hovořila redaktorka ČRo Kristýna Štanderová

„Snažíme se to sešroubovat tak, aby nám z toho uchazeči neodbíhali někam, kam nechceme. Protože tam je už tenký led, kdy jaksi tu kvalitu už potom nemusíte vůbec dohlídat," připouští kompromis starosta Rokytnice nad Orlicí Petr Hudousek.

Právě tam dávají k nabídce nebo poptávce i smlouvu o dílo. Zájemce tak dopředu ví, za jakých podmínek bude práci vykonávat.

„Je pravda, že zákon připouští i zadání podle ekonomické výhodnosti, ale jak přesně, abych se nedostal do rozporu s filozofií vykladačů toho zákona, nikdo není schopen nám poradit nebo ukázat kuchařku, jak zadat veřejnou zakázku podle ekonomických parametrů," kritizuje legislativu Kratina.

Problémy v souvislosti se zákonem mají především malé obce, nevyhnou se jim ale ani města. Svaz měst a obcí jedná s čelními představiteli státu o případných změnách zákona. Podpoří je také někteří zhotovitelé zakázek, Hospodářská komora nebo třeba Sdružení podnikatelů ve stavebnictví.

Kristýna Štanderová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme