Starostové některých menších obcí už nechtějí být opatrovníky nesvéprávných lidí

Zastupování při dědických řízeních, schvalování nákupů dražších věcí anebo vyřizování pohřbů. I takové věci musí dělat opatrovníci, kteří se z rozhodnutí soudu starají o lidi částečně zbavené svéprávnosti. Často jsou to přitom starostové malých obcí, kteří náročnou agendu nejsou schopni zvládnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Duševně nemocná žena

Duševně nemocná žena | Foto: Free Stock Photos

„Ve stole mám připravenou výpověď, abych nedělal opatrovníka,“ přiznává Petr Červený, nezávislý starosta obce Hajnice na Trutnovsku. Ta má tisícovku obyvatel a ve svém katastru také ústav sociální péče.

V něm žije stovka lidí, čtyřem desítkám z nich přitom obec z rozhodnutí soudu dělá opatrovníka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody starostů, proč nechtějí dělat opatrovníky nesvéprávných lidí, zjištoval Václav Plecháček

„Jste v permanentním zápřahu. Podepisuju věci o soudech, vybíráme pro ně peníze, dávám souhlasy k nákupu nějakých dražších věcí, stává se, že prodávají nějaký majetek. Je toho hodně,“ popisuje Petr Červený.

Zatím mu s agendou výrazně pomáhají sociální pracovnice z ústavu, které mu většinu podkladů zpracují. To by se ale po změně zákona o opatrovnících mělo změnit.

Všechny povinnosti by pak měly přejít na obce. Starosta tak už požádal o radu Krajský úřad Královéhradeckého kraje.

„Moje doporučení k tomu bylo obrátit se na příslušný soud, že není schopen to opatrovnictví zvládat. Ten soud by měl zhodnotit a v rámci klientů potom rozhodnout, že jmenuje opatrovníkem v tomto případě nejbližší město, které má sociální odbor,“ říká právník odboru sociálních věcí krajského úřadu Jiří Altmann.

Ombudsmanka navrhuje vládě pět změn, například přijetí opatrovnického zákona

Číst článek

Hajnice přitom nejsou jedinou obcí, kde zavedenou praxi kritizují.

„Obce všechno zajišťují a tu smetánku, když dotyčný člověk zemře, slízne stát a příbuzenstvo. Na obce nezbývá nic, kromě starostí, které jsou s tím spojené,“ podotýká starosta městečka Seč na Chrudimsku, nezávislý Marcel Vojtěch.

V Seči se obecní úřad stará o desítky lidí z místního domova specializovaného na klienty s různými formami demence. I tady už mají problém potřebnou agendu zvládnout, proti rozhodnutí soudu o přidělení dalšího opatrovance se přitom už několikrát neúspěšně odvolávali.

Teď tak, stejně jako mnoho dalších starostů, čekají na konečné znění novely zákona o opatrovnících.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme