Starostové obcí kritizují zákon o zadávání veřejných zakázek

Špatně nastavený systém veřejných zakázek brzdí tuzemskou ekonomiku. Přílišná byrokracie a povinnost dát přednost nejnižší ceně totiž odrazuje řadu měst a obcí od zadávání zakázek, další současnou praxi kritizují. Výhrady mají například i v Trutnově nebo Teplicích nad Metují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský úřad, úředník (ilustrační foto)

Městský úřad, úředník (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Nový zákon o zadávání veřejných zakázek je prostě šílený paskvil, který pod dojmem svatého boje proti korupci pomalu znemožňuje soutěžit a takhle si ho nikdo nepředstavoval,“ říká důrazně starosta Trutnova za ODS Ivan Adamec.

Základní cíl veřejného výběrového řízení je přitom chvályhodný - donutit firmy, aby nabídly co nejnižší cenu. Na jednu stranu naprosto pochopitelná věc, ne vždy to ale ve výsledku znamená úsporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se obcím nelíbí zákon o zadávání veřejných zakázek, zjišťoval reportér Václav Plecháček

Třicetitisícové město v Podkrkonoší totiž třeba za tisk Radničních listů zaplatí ročně o bezmála 200 tisíc korun víc, než by na základě nejnižší nabídky muselo. Firma Profi-tisk Group totiž sice nabídla vyšší cenu než původně vítězná konkurence, podle zákona se ale její nabídka papírově ponížila o 15 procent - zaměstnává totiž tělesně postižené.

„S touto cenou se musí počítat při hodnocení. Ale samozřejmě platit se bude podle té ceny, kterou nabídli, nikoli bez odpočtu. A ten 15procentní odpočet, který z 1,2 milionu nejsou zanedbatelné peníze, platíme navíc,“ vysvětluje tajemník trutnovského městského úřadu Zdeněk Nýdrle.

Obce preferují místní firmy

Jinde sice ve veřejném výběrovém řízení vyhraje firma s nejnižší cenou, dopředu je ale těžké odhadnout, jak kvalitní práci nakonec odvede. Potvrzuje to starosta Teplic nad Metují Milan Brandejs kandidující za sdružení Starostové a nezávislí.

„To, co nám vadí, je, že většinou firma, která z větší dálky soutěž vyhraje, my o ní nemáme žádné reference, neznáme je. A víme, že třeba firma, která je místní, třeba z okruhu okresu, dokáže podobné stavby realizovat, máme s ní dobré zkušenosti a byli bychom rádi, kdyby to dělali,“ tvrdí Brandejs.

Konečná nejnižší cena za samotnou zakázku navíc podle něj nemusí ve výsledku znamenat, že město ušetří. Už brzy se část lidí v Teplicích nad Metují konečně dočká nové kanalizace, už teď ale starosta přemýšlí o tom, jak by vypadala případná záruční oprava.

„Případné nedostatky, které se samozřejmě mohou někdy objevit, se řeší s firmou, která má základnu v okruhu 30 kilometrů, daleko lépe než s firmou, která je třeba 400 kilometrů daleko,“ soudí.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme