Starostové obcí na Královéhradecku by eurodotace nejraději využili na opravy silnic

S evropskými penězi chceme hospodařit libovolně, a ne o ně složitě žádat. Taková slova zaznívají už dlouho z řady českých měst a obcí. Starostové chtějí systém přerozdělování evropských dotací od základů změnit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní značení, práce na silnici

Dopravní značení, práce na silnici | Foto: Filip Jandourek

Čerpání peněz z Evropské unie je noční můrou starostů velkých měst i malých obcí napříč celou Českou republikou.

Při troše šikovnosti je sice možné díky dotačním titulům získat velmi zajímavé částky, ty ale starostové často utrácí za věci, které vlastně vůbec nepotřebují.

„Kolikrát by byly peníze potřeba na něco jiného, než z Evropy dostáváme, a mě pak mrzí, že dostáváme spoustu eur na různé měkké projekty, které jsou spíš duševního charakteru, což někdy může být dobré, ale třeba sehnat dotaci z evropských peněz na komunikaci je velký problém,“ říká starosta Trutnova Ivan Adamec z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

O názory starostů na rozdělování evropských dotací na Královéhradecku se zajímal Václav Plecháček

Běžný obrázek z mnoha českých měst a obcí - silnice plné děr, které nikdo neopravuje. Naopak jako z vody rostou například nová sportoviště, na které Evropská unie přispěla.

Jenže ani významná dotace nemusí ve výsledku znamenat ušetření. Třeba v šestitisícové Úpici tak nakonec od vybudování už schváleného multifunkčního sportovního areálu couvli.

„Za 21 milionů mělo být vybudováno multifunkční hřiště s tím, že pět let musí všechen provoz hradit město. To znamená, že za těch pět let by se do toho dalo minimálně dalších 15 milionů. Takže opravdu je potřeba rozmyslet, do čeho dotační program dát, aby to mělo efekt,“ vysvětluje starosta Úpice Jaroslav Hůlek z ČSSD.

Také on tak volá po tom, aby města a obce dostávaly peníze rovnou, na základě počtu obyvatel. A bez zaváhání odpovídá, na co by je využil.

„V Úpici je dlouhodobý dluh na opravě komunikací i chodníků. Teď jsme opravili ulici dr. Beneše, ale 80 procent dalších chodníků je v tak desolátním stavu, že by byly potřeba opravy.“

S vypisováním operačním programů navíc podle starostů roste byrokracie, a také proto je jejich cílem, aby se už od příštího roku rozdělování peněz výrazně změnilo.A nejde o žádné drobné - v příštích šesti letech dostane Česká republika asi 500 miliard korun.

Václav Plecháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme