Starostové pardubických městských obvodů chtějí více pravomocí

Boj o malé radnice v Pardubicích pokračuje. Město, které má 90 tisíc obyvatel, je rozdělené na sedm obvodů, a Pardubice tak vítězí v počtu zastupitelů. Magistrát proto už několik let usiluje o omezení pravomocí obvodů. Prakticky se už podařilo odebrat výkon státní správy. Starostové se obávají ztráty dalších pravomocí. Dnes se chtějí na sněmu dohodnout na společném postupu při vyjednávání s velkou radnicí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelená brána | Foto: Milan Kosina | Zdroj: Český rozhlas

Před rokem 2000 to někteří zastupitelé označili za kočkopsa. Pardubice měly tři venkovské obvody a zbytek tvořilo město. Už tehdy z radnice zaznívalo i varování, že další čtyři obvody přinesou zvýšené náklady i nárůst byrokracie. Nakonec ale k rozdělení města došlo a došlo i na varovná slova.

„V našem městě je dvanáct uvolněných politiků, máme 151 zastupitelů,“ potvrzuje primátorka ze Sdružení pro Pardubice Štěpánka Fraňková, že Pardubice jsou v počtu zastupitelů naprostou raritou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovala Drahomíra Bačkorová

První krok už velká radnice udělala. Zrušila na obvodech stavební úřady a teď odebrala i další správní agendy, jako jsou vydávání rybářských lístků nebo povolování kácení stromů. Starostové se začali bouřit, a dokonce začali přemýšlet i o odtržení od města.

„Někteří zastupitelé by docela radikálně šli do této varianty,“ nechal se slyšet starosta čtvrtého obvodu Petr Heřmanský z ODS.

Osamostatnění obvodu je ale pro město nepřijatelné, a to nejen kvůli úbytku obyvatel. „V provozovaných průmyslových zónách by územně nakonec mohly připadnout nově vzniklým obcím,“ vysvětlil nezařazený zastupitel Miroslav Rubeš.

Velká radnice slibuje, že za zrušené agendy státní správy získají obvody více samosprávných pravomocí. „Obvod by si mohl rozhodnout o cenové politice v nebytových prostorech, mohl by rozhodnout, co jim tam v tí jejich části chybí,“ vysvětluje primátorka Fraňková.

Starostové na dnešek svolali společný sněm, aby si ujasnili své požadavky.

Simona Bartošová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme