Starostové se nechtějí vzdát novely zákona o rozpočtovém určení daní

Od roku 2013 by obce mohly dostávat více peněz z daní než dosud. Na setkání starostů k novele zákona o rozpočtovém určení daní v Olomouci to dnes uvedla poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková. Starostové o nový systém přerozdělení daní, který by obcím přidal zhruba 13,5 miliardy korun, bojují už několik let. Schválení novely by podle Jitky Chalánkové mohl uspíšit takzvaný poslanecký návrh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jitka Chalánková za TOP 09 z Volební diskuze s Martinem Veselovským z Olomouce 4.5.2010 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Naši starostové i s našimi zákonodárci za TOP 09 podávají vlastní poslanecký návrh tohoto návrhu na změnu rozpočtového určení daní. Budeme se snažit, aby se k tomuto návrhu zákona vyjádřila vláda již během prosince, aby hned na začátku roku 2012 mohla Poslanecká sněmovna se tomuto návrhu zákona věnovat,“ uvedla Jitka Chalánková.

O novele jednají tento týden starostové ve všech regionech. V Olomouckém kraji dnes představitelé obcí přijali usnesení, kterým vyzývají vládu, aby nový systém přerozdělení daní schválila.

Podle starosty Troubek na Přerovsku Radka Brázdy jsou obce nyní znevýhodněny na úkor čtyř největších měst v republice. To, že zákon krátí daňové výnosy Praze, Ostravě, Brnu a Plzni tedy nepovažuje za diskriminační:

„Pro ně zůstává přechodné období čtyř let, kdy by ještě dostávali kompenzační příspěvky, aby si postupně zvykli na to, že ty příjmy budou mít nižší. My si na ně opravdu zvykáme už poměrně dost dlouho. Novela tak, jak je navržena ministerstvem financí, přináší dodatečné příjmy. Budeme je moci využít na ty projekty, které my chceme realizovat, ať už jsou to rekonstrukce komunikací, opravy obecních budov, nemluvě samozřejmě v případě naší obce protipovodňová opatření,“ řekl Radek Brázda.

Změna v rozpočtovém určení daní, kterou navrhlo ministerstvo financí, má snížit rozdíl mezi nejchudšími obcemi a nejbohatšími městy ve výnosu sdílených daní na jednoho obyvatele.

V tuto chvíli město s dvěma až pěti tisíci obyvateli pobírá na jednoho občana 6800 korun. Brno, Plzeň a Ostrava na jednoho obyvatele bezmála 18 tisíc a Praha, která je zároveň i kraj, 30 tisíc korun. Novela těmto čtyřem největším městům výnosy z daní snižuje, což se jejich představitelům i některým poslancům nelíbí.

Gabriela Adámková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme