Starostové z Karvinska kritizují systém rozdělování evropských dotací

Někteří starostové z Moravskoslezského kraje se bojí, že přijdou o evropské dotace. Nelíbí se jim nastavení podmínek. To podle nich omezí čerpání dotací. Nové nastavení podmínek totiž příliš nepřeje obcím, které mají více než 3000 obyvatel. To je případ Těrlicka, které teď podle tamního nezávislého starosty Martina Poláška bude muset peníze hledat jinde.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otázky Martina Veselovského z Karviné. Miroslav Novák. | Foto: Filip Jandourek

„Momentálně se nacházíme na území nikoho. Nedosáhneme na peníze pro menší obce, ani na ty pro větší,“ říká Martin Polášek.

V minulosti přitom pomocí evropských peněz opravili tamní obecní budovy. Zároveň také postavili chodník, který po letech lidem nabídl bezpečnou cestu do Havířova.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle starosty Martina Poláška současné podmínky pro čerpání dotací nepřejí.

Současné podmínky ale dalšímu čerpání dotací z Evropy podle těrlického starosty nepřejí. „Nastavení hranice tří tisíc obyvatel je nešťastné. Schválili si parametry, kvůli kterým asi nedočerpáme některé peníze, protože malé obce mají poté problémy se spolufinancováním,“ říká Polášek.

Naopak větší obce podle něj na své peníze nedají dopustit, proto raději hledají peníze z českých zdrojů. Problém získávání dotací se přitom nemusí týkat jen Těrlicka.

Ministerstvo prý chtělo systém zjednodušit

Potvrzuje to i moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD), kterému se navíc nelíbí, že se v budoucnu budou peníze rozdělovat centrálně.

„Všechno nelze řídit centrálně, to už se ví i jinde ve světě. Česká republika šla proti názoru Evropské unie, která klade důraz na to, aby byly role regionů posíleny,“ tvrdí Novák.

Zástupci ministerstva pro místní rozvoj, které má rozdělování evropských dotací na starost, naopak tvrdí, že chtěli celý systém hlavně zjednodušit.

„Naším cílem je snížit administrativní zátěž na žadatele a příjemce, ale některé povinnosti jsou přímo dány požadavky Evropské komise a prostor pro úpravy je omezený,“ vysvětluje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Podle něho v budoucnu není vyloučena úprava některých podmínek ohledně čerpání dotací. Úkolem prý zůstává, aby byly projekty dobře připravené, smysluplné a přínosné.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme