Starostové ze Šluknovska chtějí větší pravomoci

O řešení sociálních problémů ve Šluknovském výběžku dnes jednali tamní starostové se zástupci ministerstva vnitra. Starostové chtějí od ministerstva větší pravomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Šluknovského výběžku dorazilo 50 policistů z Prahy | Zdroj: ČTK

Starostové informovali ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Martina Linharta o tom, jaké legislativní úpravy a změny požadují. Jde zejména o novelu loterijního zákona v takové podobě, aby obce měly větší kompetence při rozhodování o tom, kde povolit, či nepovolit umístění heren.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality, ve Světě o třetí.

Dalším požadavkem představitelů samosprávy Šluknovska je zachování a pokud možno i posílení stávajícího počtu policistů.

„Prioritou je nesnižovat počty policistů ve výkonu. Nicméně to, že se průběžně stavy policistů snižují, to je také fakt, protože musíme reagovat na rozpočet, který máme k dispozici. Proto vznikla na ministerstvu vnitra skupina, jejímž úkolem je přijít s takovými opatřeními, která zachovají maximum policistů ve výkonu, ale současně budou hledat rezervy tak, aby se snížil objem prostředků, které policie nutně potřebuje,“ přiblížil Martin Linhart.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel ministerského odboru bezpečnostní politiky Martin Linhart v odpoledních Ozvěnách dne

Ředitelka odboru prevence kriminality Jitka Gjuričová starosty informovala o projektech, které mohou radnicím pomoci řešit stávající problémy v sociálně vyloučených lokalitách a do kterých se mohou zapojovat lidé z těchto oblastí.

„Do měst se nastěhovalo velké množství lidí sociálně nepřizpůsobivých. Začalo se tam špatně nakládat s bytovým fondem. Soukromí majitelé pronajímají byty těmto rodinám. V jednom bytě bydlí až čtyřicet lidí. Není tam zaměstnání. Šluknovsko má nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Je tam jeden problém vedle druhého a ty jsou v nejhorším vyústění charakterizovány nárůstem trestné činnosti,“ přiblížila Gjuričová.

Situace může gradovat

Situace ale podle ní může gradovat dalšími občanskými nepokoji. „Lidé jsou tam skutečně velmi naštvaní na romskou skupinu. Má to výrazně xenofóbní prvky. Má to tendenci, že všichni jsou špatní, což je velmi nebezpečné. Navíc mohou začít podporovat nejrůznější extrémistické strany a hnutí,“ dodala Gjuričová.

Situace na severu Čech se vyostřila po sérii útoků. V neděli 21. srpna došlo v Rumburku k útoku Romů na šestici mladíků. Když se napadení schovali do domu, rozmlátili útočníci dveře a jednoho muže zbili teleskopickými obušky. Mladíci skončili v nemocnici.

Podobný incident s ještě vážnějšími následky se stal 7. srpna v Novém Boru na Českolipsku. Skupina Romů tam útočila s mačetami v ruce, údajně kvůli tomu, že barmanka chtěla po dvou romských chlapcích občanské průkazy. Výsledkem bitky byla tři těžká zranění.

Napětí mezi starousedlíky a Romy nejen ve Varnsdorfu, ale i v sousedním Rumburku a Šluknově se stupňuje už delší dobu. Realitní kanceláře prý kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými obyvateli, které pak stěhují na sever do ubytoven, a od státu a měst pobírají příspěvky na sociální bydlení.

Josef Suk, Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme