Stát by pro ovzduší na Ostravsku mohl dělat víc, kritizovala zástupkyně ombudsmana

Zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová obvinila ministerstva životního prostředí a zdravotnictví z nedostatečné ochrany ovzduší na Ostravsku. Kvalita ovzduší v tomto regionu je stále špatná. Mnohá opatření přijatá k nápravě stavu zůstala podle Seitlové jen v rovině záměrů a nikdy se nedostala do praxe.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog...

Smog... | Foto: F. Tichý

Seitlová po roce zhodnotila, jak úřady zareagovaly na její doporučení, která měla vést ke zlepšení ovzduší na Ostravsku. Podle ní by se dalo dělat více.

„Konstatovala jsem jednak, že některé úřady, které jsou v kompetenci veřejného ochránce práv, a to jsou i ministerstva, udělaly řadu kroků, které mohou vést ke zlepšení, to znamená, že ledy se určitě hnuly. Na druhé straně nikoho ta situace, která je nadále závažná, nemůže nechávat klidným a je třeba přemýšlet o tom, co všechno je možné ještě učinit,“ řekla Seitlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O opatřeních k ochraně ovzduší na Ostravsku mluvili na Radiožurnálu zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Připomněla, že na znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji se podílí doprava, lokální topeniště domácí průmysl, ale také znečištění, které přichází z Polska. Tam by si Seitlová představovala vyšší aktivitu.

„Já jsem už před rokem upozornila, že ministerstvo nemá jednak dostatek informací a jednak nevyužívá toho, co nám v tomto případě naše členství v Evropské unii umožňuje, to znamená jednání, které by fakticky bylo vedeno za spolupráce a pomoci Komise Evropské unie,“ uvedla Seitlová.

Podle mluvčího ministerstva životního prostředí Matyáše Vitíka se úřad znečištěním na Ostravsku zabývá. Třeba co se týká průmyslu.

„Například koncem prosince na pracovní skupině pro řešení situace v Moravskoslezském kraji ministr životního prostředí Tomáš Chalupa podepsal šestatřicátou výzvu z operačního programu Životní prostředí celkem za 5,7 miliard korun, které mají do roku 2015 zlepšit situaci v ovzduší, právě co se týká složky průmyslu,“ řekl Vitík.

Co se týká lokálních topenišť, má podle něj Moravskoslezský kraj a ministerstvo zase využívaný program na výměnu kotlů.

Zásah z Evropy podle Vitíka situaci těžko vyřeší, je třeba jednat s Poláky.

Podle Seitlové jsou však dnes jednání na mrtvém bodě, setkávání ministrů nestačí. Podle ní je třeba brát v úvahu i končící výjimky týkající se emisí, které si Polsko vyjednalo při vstupu do Evropské unie.

„Polsko v současné době připravuje nová rozhodnutí, protože v roce 2014 budou končit právě některá ta povolení a my nemáme možnost spolupráce a prosazování toho, aby došlo k snížení toho znečištění, které se dostává k nám, takže považuji to za velmi naléhavé,“ podotkla Seitlová.

Jan Richter, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme