Stát dá letos méně na domovy důchodců, města zvažují omezení služeb

Městům na Blanensku chybějí peníze na provoz domovů důchodců. Ministerstvo práce a sociálních věcí jim totiž snížilo dotace a radnice zvažují, že budou muset služby omezit. Ministerstvo nevylučuje, že se během roku ještě nějaké peníze na sociální služby najdou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům pro seniory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Například Letovice dostaly pro letošek o třetinu méně. Město zvažuje, zda na sociální služby přispět asi milionem a půl ze svého, nebo provoz domova důchodců zredukovat.

„Za předpokladu, že by to tak nebylo, tak se to bude muset omezit a budeme to muset stáhnout na minimum. Což nechceme v žádném případě udělat,“ říká místostarosta Jiří Palbuchta z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Městům na Blanensku chybějí peníze na provoz domovů důchodců. Podrobnosti od Michala Záboje

V podobné situaci jsou i Boskovice, kterým bude chybět letos přes pět milionů korun. O navýšení příspěvku chce město podle starosty Jaroslava Dohnálka z ODS ještě jednat.

„Teď rozjíždíme celou mašinérii jednání jak na Jihomoravském kraji, tak se budu snažit dostat co nejvýše i v rámci ministerstva práce a sociálních věcí,“ přibližuje Dohnálek.

Ministerstvo snížení dotací městům odůvodňuje škrty ve státním rozpočtu. Během roku se ale ještě může situace změnit.

„Případné další dotace rozdělí ministerstvo po konzultaci s krajskými úřady,“ dodává mluvčí MPSV Štěpánka Filipová.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme