Stát musí lépe kontrolovat dávky na bydlení, shodli se starostové v Budějovicích

Starostové z různých částí republiky chtějí hledat řešení problémů, které pramení ze sociálního napětí. Shodli se na tom na 13. sněmu Svazu měst a obcí České republiky. Ten se koná na českobudějovickém výstavišti a dnes ho navštívil premiér v demisi Jiří Rusnok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové z městské ubytovny ve Varnsdorfu

Romové z městské ubytovny ve Varnsdorfu | Foto: Filip Jandourek

Svaz vytvořil platformu Výzva starostům 2013, která mimo jiné upozorňuje na to, že problémy vzájemného soužití občanů nemohou jednotlivé obce řešit izolovaně.

"Problém je velmi komplexní a souvisí s ekonomickým i sociálním vývojem celé země a potom jednotlivých aglomerací," uvedl na setkání premiér v demisi Jiří Rusnok.

Zdůraznil, že vláda udělá maximum pro to, aby městům a obcím v této oblasti pomohla. Konkrétním krokem je například zvýšení počtu úředníků na úřadu práce.

„Druhou věc už pan ministr udělal, zřídil inspekční skupiny, které budou skutečně chodit v terénu a zkoumat problematiku případů sociálních dávek, u kterých je vážné podezření, že dochází k jejich zneužívání pro třetí osoby. Nezneužívají je samotní příjemci dávek, ale zneužívají to lidé, kteří jim nabízejí předražené ubytování,“ doplnil Rusnok.

Problémem je také současná evidence trvalého pobytu

Právě po kontrole vyplácení dávek starostové a primátoři volají. Také navrhují sloučit dávky příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení. Předseda Svazu měst a obcí a zároveň primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) upozornil, že rezervy se dají najít bez radikálních změn v zákonech.

„Co se týče dávek, tam byla shoda, že bez legislativy půjde udělat jednoduché opatření, že se nebudou vyplácet v objektech, které nejsou zkolaudovány pro bydlení. Tam si myslíme, že legislativní opora je, že se to dá doplnit jenom nějakým metodickým výkladem a větší kontrolou,“ řekl Jiránek.

Podle něj představuje další problém současná evidence trvalého pobytu. Až 300 tisíc obyvatel totiž uvádí svou adresu na ohlašovnách pobytu, kterými jsou většinou budovy radnic.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme