Stát nepotrestá firmu za navezení znečištěné zeminy do průmyslové zóny v Chlebovicích

Kontrola České inspekce životního prostředí odhalila, že v zemině navezené do průmyslové zóny v Chlebovicích na Frýdecko-Místecku je nadlimitní množství nebezpečných látek. Stát ale firmu trestat nebude. Dělníci totiž zeminu navezli už před čtyřmi lety, a proto je podle inspekce na pokutu pozdě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kopec zeminy se ve Ždírci nad Doubravou postupně mění v multifunkční areál na zimu i na léto | Foto: Hana Mikulincová

Hromada o objemu přes 100 tisíc metrů krychlových vzbudila obavy frýdecko-místecké radnice. Že zemina není v pořádku, zjistili úředníci v rámci kontroly stavby.

„Úředníci, kteří se na té stavbě byli podívat, se zároveň podívali, po čem to chodí. A zdálo se jim, že ta hlína není úplně někde z pole, měli nějaké podezření. Právě z toho důvodu se udělal ekologický průzkum a ten ukázal, že to není úplně běžný materiál, který by měl být na tomto místě,“ upřesňuje náměstek primátora Karel Deutscher z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stát nepotrestá firmu za navezení znečištěné zeminy do průmyslové zóny v Chlebovicích na Frýdecko-Místecku

Radnice případ okamžitě nahlásila České inspekci životního prostředí. Jak zjistil Český rozhlas, kontrola potvrdila překročení povolených limitů.

„Společnost, která navážela odpady na terénní úpravy, zkrátka překročila limitní hodnoty. Limitní hodnota pro polyaromatický uhlovodík je 6 miligramů, ve vzorcích bylo zjištěno až 18. Takže tady je porušen zákon,“ potvrzuje ředitel ostravské pobočky Karel Kozubek.

Jeho úřad ovšem žádné pokuty nerozdal, nákladní auta totiž zeminu s nebezpečnými látkami přivezla naposledy před čtyřmi lety. Na sankce je tedy podle úředníků pozdě.

„Vzhledem k tomu, že zeminy se navážely naposledy v březnu roku 2012, uplynula prekluzivní lhůta tří let, kdy inspekce může uložit sankci za porušení zákona o odpadech,“ dodává Kozubek.

Hromada znečištěné zeminy tak v průmyslové zóně zůstává a někteří obyvatelé Chlebovic se netají obavami. Překročení limitů ale podle inspekce není tak výrazné, aby se zemina musela odvézt nebo složitě čistit.

Jednatel společnosti, která zeminu navezla, reportérce Českého rozhlasu přes ochranku vzkázal, že se k případu vyjadřovat nechce, a vyzval ji k opuštění pozemku.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme