Stát prý výrazněji nepomůže při vracení evropských dotací za chyby v ROP Severozápad

Ústecký a Karlovarský kraj se zdráhají zaplatit zhruba dvě a půl miliardy korun, které chce vrátit Brusel za chyby v dotačním programu Severozápad. Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM navrhuje, aby polovinu částky zaplatil stát. Právě státní a evropské orgány podle něj schválily systém, jakým program fungoval. To ale premiér Petr Nečas z ODS odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo dotačního úřadu Regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem | Zdroj: ČTK

Podle předsedy vlády by taková pomoc Ústeckému a Karlovarskému kraji vedla k menší zodpovědnosti regionálních politiků.

„Prohloubení ekonomických a sociálních problémů těchto dvou krajů znamená zvýšené výdaje ze státního rozpočtu na sociálních dávkách, snížené příjmy z daní a podobně, takže je to složitější otázka. My jsem připraveni o ní jednat, ale představa, že dva kraje nesou politickou odpovědnost za špatně fungující Regionální operační program a zaplatí to stát, není reálná,“ uvedl včera Nečas.

Připustil ale, že určitá dohoda je možná především s ohledem na možné následky pro oba kraje.

„Zda to neprohloubí výrazně nebo dokonce v některých aspektech dramaticky tyto ekonomické a sociální problémy. To je jediný důvod, proč jsme o tom případně ochotni diskutovat. Ale já v tuto chvíli nechci vůbec slibovat jakékoliv řešení z hlediska státního rozpočtu. Považoval bych to za nezodpovědné mimo jiné i proto, že za nos se musí chytnout především ti politici, kteří nesou zodpovědnost za fungování tohoto operačního programu. A oba dva kraje primárně,“ dodal.

O situaci kolem vracení evropských peněz bude dnes jednat výbor programu Severozápad složený z politiků Ústeckého a Karlovarského kraje. Zítra je pak čeká další jednání na ministerstvu financí.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme