Stát vstoupí do zadluženého Kongresového centra Praha, rozhodla vláda v demisi

Stát pomůže oddlužit Kongresové centrum Praha (KCP). Vláda v demisi schválila návrh, podle kterého získá za splacení miliardy a 850 milionů korun nad objektem kontrolu. Praha pak Kongresové centrum, které je zadlužené od dob zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce 2000, zmodernizuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongresové centrum Praha | Foto: Tomáš Adamec

Zatímco dosud bylo jediným vlastníkem hlavní město, stát teď podle ministra financí v demisi Jana Fischera získá kontrolu nad 70procentním podílem. Praha by pak měla do centra dál investovat.

„Podpora kongresové turistiky a revitalizace umožňuje využít pražský potenciál a z toho další vyplývající to, že lidi, kteří sem budou jezdit, tady budou utrácet. Praha má v tomhle obrovskou šanci. Všechny studie tomu nasvědčují,“ dodal Fischer.

Ředitel centra Michal Kárník řekl, že je potřeba hlavně opravit vytápění budovy a rozšířit výstavní prostory. Severní část budovy Kongresového centra by se měla posunout ještě o dvacet metrů dopředu, čímž se získá dalších 5000 metrů čtverečních výstavních ploch.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rekonstrukci Kongresového centra zjišťovala informace Květa Moravcová

„V kotelně máme kotle s rokem výroby 1979 a hořáky z roku 2000 a moc si to spolu nepovídá. Kdybychom změnili kotle, úplně změníme účinnost vytápění a budeme potřebovat možná o třetinu energií méně,“ vysvětluje Kárník, jak se dá ušetřit.

Rekonstrukce by měla probíhat během léta a zimy, kdy se tolik kongresů nekoná.

Čtyřmiliardový dluh Kongresového centra vznikl poté, co si Praha půjčila na rekonstrukci objektu před zasedáním Mezinárodního měnového fondu. Centrum ze svého splatilo 2,5 miliardy, zbytek uhradí stát.

„Největším benefitérem z činnosti Kongresového centra je jednoznačně státní rozpočet,“ uvádí Kárník s tím, že pro obě strany se jedná o výhodný obchod.

Jana Zemanová, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme