Stát začíná s výkupem pozemků pro přehradu u Skaličky na Přerovsku

U Skaličky na Přerovsku by měla vzniknout nová přehrada. Dobrá zpráva to je pro obce kolem Bečvy, které ochrání před záplavami. Méně radosti už mají lidé z Kamence. Osada bude zatopena, stejně jako hektary okolní půdy. Tu chce stát vykoupit do dvou let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domy v osadě Kamenec musí ustoupit plánované přehradě | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

„Žiju tady osm let. Je tu klídek, nádherná krajina,“ svěřuje se Leona Morasová, jedna z mála starousedlíků Kamence.

Ostatní už se dávno odstěhovali, teď sem jezdí jen chalupáři. Loučit se všem bude těžce, už třeba kvůli zvířatům.

„Pozemky jsou dneska strašně drahé a my dostaneme 94 korun za metr čtverečný. Chováme zvířata, máme tu ovečky, husy, kachny,“ dodává Leona Morasová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stát začíná s výkupem pozemků pro přehradu u Skaličky na Přerovsku. S místními obyvateli mluvila Jana Zemková

To Jan Camfrla se už s osudem smířil, přesto že se tady narodil. „Líto mi to být nemůže, protože tam je už od roku 1958 stavební uzávěra. Přehrada, poldr, zase přehrada, prostě se to mění. Všichni lidé se odtud odstěhovali,“ říká.

Na obecním úřadě ve Skaličce sedí u stolu s rozloženou mapou mě nezávislá starostka Petra Kočnarová.

„Kamanec by měl ustoupit vodnímu dílu a všichni chataři a chalupáři by se měli vystěhovat a stát by jim měl najít nové bydlení, respektive je vyplatit,“ vysvětluje starostka.

Zemědělci přijdou o 270 hektarů půdy, prý té nejlepší

Vodnímu dílu musí ustoupit 270 hektarů půdy. Prý té nejlepší, kterou zdejší zemědělci mají, říká šéf družstva Zdeněk Matyska.

„Představuje to víc jak 20 procent půdy, na které my hospodaříme. Pro nás nejlepší pozemky jsou rovinaté, a protože jsme omezeni pěstováním plodin na svažitých pozemcích, umísťujeme v té lokalitě kukuřici a další plodiny, které trpí splachem, bude problém je někde jinde umístit.“

Plán přehrady Skalička na Přerovsku | Foto: Jana Zemková

Termín, kdy by se mohlo se stavbou začít, zatím nepadl, mluví se o roku 2023. Přípravy už ale podle lidoveckého ministra zemědělství Mariana Jurečky běží.

„Personální kapacity Povodí Moravy začaly komunikovat s vlastníky jednotlivých pozemků, aby mohl výkup začít. Takže už se to odstartovalo a nemůžeme počítat s tím, že tam zůstanou nějaké chaty a domy,“ uvedl Jurečka.

Nádrž má ochránit před povodněmi 100 tisíc obyvatel obcí a měst v Pobečví. Další důležitou stavbou v regionu je ohrázování Troubek. I tady už začaly výkupy pozemků.

Plánované / zvažované přehrady | Foto: Český rozhlas

ČRo, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme