Stát začne řešit tikající ekologickou bombu v bývalé Schindlerově továrně v Brněnci u Svitav

Lidem v Brněnci u Svitav dělají vrásky jedy a chemikálie v bývalé Schindlerově textilce. Zdevastovaný areál je plný odpadů, sutin a volně se povalujících sudů s toxickými látkami. Obec společně s inspekcí životního prostředí řeší situaci už několik let. Podle úřadů je kritická, protože ohrožuje řeku Svitavu. Na místo se kvůli tomu vydal i ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní hala bývalé Schindlerovy továrny v Brněnci u Svitav | Foto: Luboš Kozel

Podle něj by v první fázi mělo jít o odvoz chemikálií, které se nekontrolovaně povalují na povrchu.

„Otázka samozřejmě je, co se skrývá pod sutinami. Česká inspekce životního prostředí se tímto areálem zabývá asi čtyři roky, udělila mnoho pokut, podala trestní oznámení. Velmi problematické jsou samozřejmě majetkoprávní vztahy,“ říká ministr životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stát začne řešit tikající ekologickou bombu v bývalé Schindlerově továrně v Brněnci u Svitav. Natáčel tam Ondřej Wolf

Areál je jen pár desítek metrů od koryta řeky Svitavy, která zásobuje pitnou vodou Brno. Povodí místo monitoruje. Průsaky ani kontaminace řeky zatím zjištěny nebyly.

„Nejsou tady ale provedeny vrty a nikdo neví, jak to vypadá s prosakováním do podzemní vody,“ uvádí Brabec.

„Myslím si, že na vině je nedodržování platných zákonů a neschopnost dodržování vymáhat,“ dodává nezávislý starosta Brněnce Blahoslav Kašpar.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme