Statik odložil demolici zničeného domu ve Frenštátu pod Radhoštěm o týden

Demolice výbuchem zničeného paneláku ve Frenštátu pod Radhoštěm se odkládá až na příští týden. Rozhodl o tom statik, protože by práce mohly ohrozit vedlejší domy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky panelového domu ve Frenštátě po výbuchu plynu | Zdroj: ČTK

Na doporučení statika, který dům ještě jednou prohlédl, musí firma nejdříve zajistit zbylou část. Panelák je totiž napojený na vedlejší domy, kterým by v případě klasické demolice hrozilo poškození, nebo v horším případě i zborcení.

Nejdříve se musí vnitřek paneláku vyztužit dřevěnými vzpěrami a potom budou pracovníci demoliční firmy postupně odřezávat jednotlivé panely a odvážet, Teprve pak budou moci zbylé ruiny rozbít.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyšetřování příčin neštěstí mluvili ředitel moravskoslezské policie Tomáš Tuhý a reportérka Kateřina Daňková

Práce zaberou podle dostupných informací minimálně celý týden.

Při neštěstí zahynulo minimálně pět lidí. Dalších jedenáct osob utrpělo zranění.

Vyšetřování pokračuje

Frenštát pod Radhoštěm se bude z neštěstí dlouho vzpamatovávat. Hlavně kvůli dětem, které jsou na seznamu obětí. Mezitím kriminalisté zkoumají stovky stop a zajištěných věcí na místě tragédie. Technická závada není příliš pravděpodobná, říká moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Tuhý.

Číslo speciálně zřízeného účtu veřejné sbírky, na který mohou lidé zaslat finanční příspěvek na pomoc postiženým, je 3880277/0100

„Ta verze směřuje k tomu, že by ze strany 62letého muže, obyvatele domu, který zahynul při explozi, šlo o spáchání úmyslného trestného činu. Technickou závadu by nám měli vyloučit specialisté z oboru plynárenství, kteří byli přizváni k tomuto případu,“ řekl Radiožurnálu moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Tuhý.

Byl divný a dělal mnoho problémů, tvrdí o muži z přízemí paní Eliška z Frenštátu. Věří tomu, že kvůli problémům s penězi byl ochotný udělat cokoliv:

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnost, že výbuch byl možná promyšleným kriminálním činem se zajímal reportér Martin Knitl

„Prý tam zadělal celé schodiště, aby lidé neodešli, prý to plánoval delší dobu.

Svazky s výpověďmi svědků stále rostou. Nic hmatatelného ale zatím policii nepřinesly.

„Žádná informace zatím nepotvrdila skutečnost, že by tento člověk vyhrožoval v minulosti zabitím, případně že by se v minulosti dopustil jiného protiprávního jednání podobného charakteru.“

Výbuch v domě ve Frenštátě byl nejspíš úmyslný čin jednoho z nájemníků, oznámila policie

Číst článek

Tomáš Tuhý zdůraznil, že policie stále pokračuje v ohledávání místa neštěstí a zajišťování stop pokračuje. „Do celého procesuje zakomponováno velké množství policistů, kriminalistů a expertů. Některé expertizy mohou trvat řádově hodiny, jiné mohou trvat i několik dní.“

Ten, na koho zatím ukazuje průběh vyšetřování, dlužil hodně peněz sousedům ve společenství vlastníků. Po odpojení plynu používal propanbutanové lahve a dobře ho znají i úředníci na radnici kvůli řadě projednávaných stížností.

Kromě samotného vyšetřování čeká policie i na definitivní počet obětí. Stále není jasné, jestli nalezené ostatky potvrdí i posledního pohřešovaného člověka.

Milan Kopp, Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme