Statik rozhodne o osudu domu ve Frenštátě. Obětem pomáhá město i lidé

Vyšetřovatelé pokračují ve zjišťování příčin výbuchu a následného požáru v panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm. O dalším osudu trosek domu, ve kterém zemřelo minimálně pět lidí, by měl dnes rozhodnout statik. Také je nutné identifikovat ostatky obětí – zatím se to podařilo jen u tří nezletilých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky panelového domu ve Frenštátě po výbuchu plynu | Zdroj: ČTK

Záchranáři včera místo neštěstí opustili. Další mrtví tedy na místě nejsou. Podle policie však bude muset konečný počet obětí a pohřešovaných po zničujícím výbuchu objasnit až soudní znalec.

„Nalezli jsme, a teď nevíme, zda jedno nebo dvě těla, v tuto chvíli a za současného stavu to nejsme schopni říct. Bude samozřejmě probíhat soudní pitva,“ řekla Soňa Štětínská z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.

Přehrát

00:00 / 00:00

S lidmi ve Frenštátě natáčel redaktor Martin Knitl.

K výbuchu došlo v neděli ráno, kromě minimálně pěti mrtvých si vyžádal také 11 zraněných. Dva jsou stále v kritickém stavu v ostravské nemocnici. Dalších devět zraněných je mimo ohrožení života. Tři z nich už dokonce nemocnici opustili. Třípatrový dům s šesti byty je kompletně zničený.

Zastupitelstvo Frenštátu rozhodlo o uvolnění jednoho milionu korun na likvidační a demoliční práce.

„Nyní probíhá kontrola zbývající části domu. Objekt musí zkontrolovat statik. Bude provedená kontrola pod dozorem policie a hasičů a oni rozhodnou, zda je tam možné vstoupit. Pak budou prohledány byty a zajištěny předměty, které zůstaly po obyvatelích. Jsou přizváni i členové rodin, kteří si majetek převezmou. Co neodvezou, my uskladníme. Teprve potom se bude pokračovat v demolici," vysvětlila starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se bude na místě výbuchu nyní dít a jakým způsobem se o obyvatele domu postará město vysvětlila v Ranním interview Radiožurnálu starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová

Zda k výbuchu došlo úmyslně či nešťastnou náhodou, není jasné. Policie zatím zvažuje obě varianty. Jasněji bude zřejmě až po dalších expertizách.

Lidé ve Frenštátě v souvislosti s možným úmyslem mluví o údajně problémovém občanovi, který měl v domě bydlet. Hasiči včera informovali, že v domě bylo více ohnisek požáru. První oheň se měl objevit právě v bytě zmiňovaného muže.

„Máme indicie, že začalo hořet jednak v bytě toho jednoho obyvatele a s určitým časovým odstupem i v tom sklepním prostoru. Všechno ostatní, ty následné výbuchy slabšího rázu, to už mohl být všechno důsledek těch předcházejících výbuchů,“ řekl včera na mimořádném zasedání frenštátského zastupitelstva ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra.

Číslo speciálně zřízeného účtu veřejné sbírky, na který mohou lidé zaslat finanční příspěvek na pomoc postiženým, je 3880277/0100

Ve městě i v okolí se zvedla vlna solidarity s oběťmi neštěstí. Na bankovní učet ve Frenštátu pod Radhoštěm pro ně postupně přicházejí peníze. Radnice rozhodla, že pošle na tento účet 50 tisíc korun za každého obyvatele zničeného domu.

Mezi prvními přispěly okolní obce více než půl milionem korun a vlastní sbírky organizují i firmy ve městě. Ještě než radnice ve Frenštátu zveřejnila bankovní konto, obyvatelé města házeli peníze do provizorní pokladničky.

Podle starostky Frenštátu Zdeňky Leščišinové je teď nejdůležitější přeživší informovat, co s nimi bude dál.

„Co těm lidem nejvíce chybí, jsou informace, to znamená, kam se mohou vrátit, kdo jim pomůže, kde budou mít oblečení, jestli budou mít finanční hotovost. My jsme na to všechno připraveni, dáváme dohromady tyto kontakty. Řešíme praktické věci, jako jsou inkasa, poplatky, energie, voda, plyn, elektřina. Máme pro ně připravené SIM karty,“ přiblížila starostka.

Martin Knitl, Jakub Šídlo, bre, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme