Státní vyznamenání dostala i zvonařka z Brodku, jejíž díla znějí po celém světě

Prezident Miloš Zeman vyznamenal v úterý večer 33 lidí. Kromě známých osobností, jako jsou třeba Lucie Bílá nebo slovenský premiér Robert Fico, dostali vyznamenání i méně známé tváře. Mezi nimi například majitelka zvonařské dílny v Brodku u Přerova Leticie Vránová-Dytrychová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leticie Vránová-Dytrychová přebírá od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy

Leticie Vránová-Dytrychová přebírá od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy | Zdroj: ČTK

Není to poprvé, co se Miloš Zeman s Leticií Vránovou setkal. Letos na jaře navštívil její dílnu během své cesty po Olomouckém kraji.

Výroba zvonů je v rodině Leticie Vránové už tradicí. S řemeslem začal v roce 1950 její dědeček, dílnu si však nepředávali z otce na syna, jak je obvyklé, ale po přeslici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident ocenil 28. října i zvonařku Leticii Vránovou-Dytrychovou. Příspěvek o ní připravila Markéta Chaloupská

Svoje místo v rodinné firmě si musela Leticie Vránová vybojovat. Začínala s výtvarnou výzdobou a až po deseti letech jí matka dala list tovaryše. Jedině tak prý získala respekt od ostatních zaměstnanců.

Od té doby vyrobili stovky zvonů a daří se jim čím dál víc. Spolu se svou matkou vytvořila paní Vránová například zvony pro svatovítský chrám v Praze. Poprvé se rozezněly před dvěma lety, v den 450. výročí pražského arcibiskupství.

Česko ale není jedinou zemí, kam Leticie Vránová svoje ručně dělaná díla dodává. Zvony z dílny zní například v japonské Hirošimě, americkém Texasu či v ruském Jakutsku.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme