Státní zástupce: Údajnou šikanu ostravských dozorců musí prověřit ředitel vězeňské služby

Ostravští dozorci teď mají větší strach ze svých šéfů než z trestanců, které hlídají. Tvrdí, že po té co upozornili na nešvary v přísně střeženém objektu, jdou jim nadřízení kvůli každé maličkosti po krku. Podle státního zástupce jsou informace uniformovaných mužů vážná a musí je prověřit generální ředitel vězeňské služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vazební věznice Ostrava | Foto: Tomáš Adamec

„To je víc než jisté, že uniformu budeme muset svléknout. Nejde prostě dál být v tomto prostředí. Buď nás třeba převelí někam jinam, což by bylo jedno z řešení nebo budeme nuceni odtamtud odejít,“ říká jeden z dozorců.

Jsou to chlapi jako hory. Jenže teď se jim chvěje hlas a omlouvají se, že nemají dost odvahy, aby odkryli svou identitu. „Tady jde o to, aby se už konečně někdo ozval a aby tomuto byla učiněna přítrž,“ dodává další.

Přehrát

00:00 / 00:00

Údajnou šikanu ostravských dozorců musí prověřit generální ředitel vězeňské služby, rozhodl státní zástupce. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Andrea Čánová

Upozornili, že jim šéfové špatně počítají odpracované hodiny, tvrdí, že pak se stali obětí šikany. Třeba za špatně zapnutý knoflík, okopané boty. Vše nahlásili inspekci, spis prověřil ostravský státní zástupce Alois Dlouhý. Zatím to podle něj na trestný čin nevypadá, ale případ nekončí.

„Jsou to samozřejmě závažné skutečnosti, které pokud by se potvrdily, tedy, že personální změny nebo kázeňské řízení byly v rozporu se zákonem, samozřejmě by se mohlo jednat o trestný čin příslušného vedoucího pracovníka,“ říká.

Zároveň ale zdůrazňuje, že to musí důsledně prověřit generální ředitel vězeňské služby. Podle dozorců je rozhodně co prověřovat, třeba výkazy odpracovaných hodin.

„Ty naše podpisy na výkazech prostě nesedí. Docházelo i k tomu, kdy jsme podepisovali půl roku zpětně naše výkazy hodin, kdy neexistuje, aby se člověk v tom orientoval. Nemohl si to ani zkontrolovat. To prostě nelze,“ potvrzuje dozorce.

Ředitel vazební věznice Roman Záhorský veškerá obvinění odmítá. „Důrazně se ohrazuji proti nařčení některých zaměstnanců vazební věznice Ostrava, že jsou v zaměstnání šikanováni. Jejich tvrzení považuji za nepravdivá a účelová,“ tvrdí.

Podle svých slov je připraven příslušným orgánům svá tvrzení doložit. „Zároveň budu zvažovat právní kroky vůči osobám, které tato nepravdivá tvrzení šíří,“ upozorňuje..

Odboráři z Unie bezpečnostních sborů tvrdí, že se jim s podobnými stížnostmi hlásí i další dozorci. Chtějí proto, aby se tím zabýval podvýbor pro vězeňství Poslanecké sněmovny.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme