Státní zástupkyně přezkoumá rozhodnutí policie ukončit případ Budínka

Případ poválečného masakru asi šestnácti Němců u Dobronína na Jihlavsku se může opět otevřít. Státní zástupkyně přezkoumá rozhodnutí policie, která vyšetřování na konci roku ukončila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antropoložka u nalezených ostatků v lokalitě U Viaduktu u Dobronína | Foto: ČTK

Badatel a novinář Miroslav Mareš, který na případ upozornil, tvrdí, že objevil další hrob, a podal proto oznámení státnímu zastupitelství.

„Počet hrobů v okolí Dobronína nemusí být konečný, protože jak počítám oběti v dokumentační zprávě Fritze Hawelky a počítám nalezené ostatky, tak mi to nevychází. Je tedy možné se domnívat, že mohou existovat hroby číslo tři a čtyři,“ řekl Mareš.

Státního zastupitelství v Brně Českému rozhlasu potvrdilo, že je připravené případ znovu otevřít. Podle mluvčího Hynka Olmy je přezkum rozhodnutí policie běžným postupem.

„Státní zástupce přezkoumá spisový materiál a vlastní rozhodnutí především z pohledu jeho zákonnosti a důvodnosti. Musíme počkat také na reakci poškozených, kterým je v současné době toto rozhodnutí doručováno,“ uvedl Olma. Jasno má podle něj být během několika týdnů.

Závěry vyšetřování zatím nejsou známé

Prověřováním případu nalezených kosterních ostatků u Dobronína se kriminalisté na Vysočině zabývali přes dva roky.

Na Budínce našli ostatky minimálně třinácti lidí. Další ostatky nejméně tří osob pak ležely v lokalitě U Viaduktu. Přizvaní antropologové zkoumali, jestli je pravda, že Němci byli na konci války ubiti lopatami a motykami. To však nepotvrdili.

Vyšetřování policie ukončila loni v prosinci, s výsledky ale seznámí pouze pozůstalé v Německu, kterých se případ dotkl. V současné době už jsou ostatky Němců důstojně pochovány na jihlavském ústředním hřbitově.

Daniel Burda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme