Státní zástupkyně přezkoumá rozhodnutí policie ukončit případ Budínka

Případ poválečného masakru asi šestnácti Němců u Dobronína na Jihlavsku se může opět otevřít. Státní zástupkyně přezkoumá rozhodnutí policie, která vyšetřování na konci roku ukončila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antropoložka u nalezených ostatků v lokalitě U Viaduktu u Dobronína | Zdroj: ČTK

Badatel a novinář Miroslav Mareš, který na případ upozornil, tvrdí, že objevil další hrob, a podal proto oznámení státnímu zastupitelství.

„Počet hrobů v okolí Dobronína nemusí být konečný, protože jak počítám oběti v dokumentační zprávě Fritze Hawelky a počítám nalezené ostatky, tak mi to nevychází. Je tedy možné se domnívat, že mohou existovat hroby číslo tři a čtyři,“ řekl Mareš.

Státního zastupitelství v Brně Českému rozhlasu potvrdilo, že je připravené případ znovu otevřít. Podle mluvčího Hynka Olmy je přezkum rozhodnutí policie běžným postupem.

„Státní zástupce přezkoumá spisový materiál a vlastní rozhodnutí především z pohledu jeho zákonnosti a důvodnosti. Musíme počkat také na reakci poškozených, kterým je v současné době toto rozhodnutí doručováno,“ uvedl Olma. Jasno má podle něj být během několika týdnů.

Závěry vyšetřování zatím nejsou známé

Prověřováním případu nalezených kosterních ostatků u Dobronína se kriminalisté na Vysočině zabývali přes dva roky.

Na Budínce našli ostatky minimálně třinácti lidí. Další ostatky nejméně tří osob pak ležely v lokalitě U Viaduktu. Přizvaní antropologové zkoumali, jestli je pravda, že Němci byli na konci války ubiti lopatami a motykami. To však nepotvrdili.

Vyšetřování policie ukončila loni v prosinci, s výsledky ale seznámí pouze pozůstalé v Německu, kterých se případ dotkl. V současné době už jsou ostatky Němců důstojně pochovány na jihlavském ústředním hřbitově.

Daniel Burda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme