Stávající informační centrum v Náchodě zřejmě skončí. Město připravuje nové

Dnešek rozhodne o tom, jestli definitivně zanikne dosavadní informační centrum v Náchodě. Pokud totiž jeho provozovatelka Markéta Machová nepodepíše smlouvu na letošní rok, město zřídí vlastní informační centrum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření zrekonstruovaného infocentra v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

Provozovatelka informačního centra v Náchodě Markéta Machová v únoru dostala od města novou smlouvu. V březnu ji pak vrátila nepodepsanou.

Nesouhlasila s jedním bodem, který podle svých slov nemohla splnit. Jednalo se o účast na Apetit festivalu v Pardubicích.

Hlavním důvodem ale byl fakt, že smlouva byla tak jako každý rok opět na jeden rok. A provozovatelka žádala po mnohaleté bezproblémové spolupráci smlouvu dlouhodobější. Od března až do konce června jí však radnice jinou smlouvu nepředložila a ani o ní nejednala náchodská rada.

1. července proto pak informační centrum přestalo v Náchodě lidem podávat turistické informace.

Délka smlouvy a výše dotace

Do celé kauzy také pronikly peníze. Markéta Machová si totiž po problémech se smlouvou zmapovala jiná, srovnatelná informační centra a zjistila, že dostávají městské dotace mnohem vyšší. Požádala proto od příštího roku o jejich navýšení ze 100 na 300 tisíc.

V tom ji podpořila také místostarostka Náchoda bez politické příslušnosti Drahomíra Benešová, která si také dělala vlastní průzkum. A jak Českému rozhlasu řekla, 250 až 300 tisíc je částka na provoz náchodského infocentra odpovídající.

9. června pak také jednala městská rada a rozhodla, že jinou smlouvu Markétě Machové nenabídne a že pokud tu původní provozovatelka do dnešního dne nepodepíše, tak město zřídí vlastní informační centrum v hotelu Beránek.

Náchodský zámek | Foto: Creative Commons Attribution 2,5 Generic, Martin Nyvlt

Markéta Machová tak dnes Českému rozhlasu potvrdila, že dokument skutečně nepodepíše a že skutečným důvodem je takt, že kontrakt je jen na tento rok. Řekla to už dřív i vedení Náchoda, které už na zřízení centra začalo pracovat.

Podle starosty za ČSSD Jana Birkeho by nové infocentrum mělo začít fungovat nejpozději od začátku srpna a měli by v něm pracovat tři lidé. Je tak pravděpodobné, že jen náklady na jejich mzdy budou minimálně dvojnásobně vyšší než zmíněných 300 tisíc, o které žádala Markéta Machová.


Kristýna Štanderová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme