Stavba parkovacího domu v Berouně by mohla letos začít, archeologové průzkum ukončí koncem září

Na plochu bývalého berounského parkoviště U Černého koně se po letních průtazích vrátili archeologové. Výzkum před stavbou velkého parkovacího domu by chtěli stihnout do konce září. Město Beroun má tak ještě pořád šanci, že stavbu zahájí letos, jak slibovalo. Záležet bude i na počasí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologický průzkum před stavbou parkovacího domu v Berouně

Archeologický průzkum před stavbou parkovacího domu v Berouně | Foto: Petr Kološ

Archeologové na jaře dokončili první etapu průzkumu, při které našli zbytky keramiky nebo hrnčířských pecí. „Jsme na hrnčířském předměstí 16. století, takže tady máme pozůstatky hrnčířských pecí, střepiště, místa, kam odhazovali hrnčíři své nepodarky,“ popsala archeoložka Irena Benková.

„Máme zde několik kamenných konstrukcí, které mají souvislost s mladší zástavbou, třeba s hotelem U Černého koně. A ve spodnějších vrstvách kolegové zachytili i produkci z 15. století,“ dodala a připomněla, že město bylo založeno v polovině 13. století.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stavba parkovacího domu v Berouně by mohla letos začít, archeologický průzkum má skončit koncem září. Natáčel tam redaktor Petr Kološ

Archeologové při průzkumu objevili i několik zajímavých předmětů. „Zajímavým nálezem už ze sondáže z roku 2009 byla pokladnička ve tvaru dívčí figurky. Našli jsme také formu na výrobu kachlů ze 17. století, byla téměř kompletní, teď máme druhou část formy, figurku nějakého šlechtice,“ přiblížila archeoložka.

Se stavbou parkovacího domu by se podle ní mohlo letos na podzim začít. „My máme termín dokončení plošné části do konce září. A pokud se nezblázní počasí, neměl by v tom být problém,“ řekla.

Archeoložka také vysvětlila, že všechny movité archeologické nálezy, jako jsou zlomky keramiky, zvířecí kosti, zlomky železných předmětů, mince či sklo, musí podlehnout základnímu ošetření.

„Musíme ty předměty umýt, nakonzervovat a stabilizovat tak, aby se dále nerozpadaly. Slepit torza nádob. Každý předmět pak musíme popsat, ponese číslo s informací, odkud pochází. Tou nejvzdálenější budoucností je prezentace v rámci muzea, v rámci výstavy,“ vysvětluje.

Náklady na archeologický průzkum u Černého koně se pohybují kolem 5 milionů korun. Stavba samotného parkovacího domu by včetně pozemku měla vyjít zhruba na dalších 80 milionů.

Objekt staví Technické služby, které patří z poloviny městu. Šestipodlažní objekt nabídne řidičům zhruba 200 parkovacích míst.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme