Stavba R6 bude zatím pokračovat obchvaty Lubence, Řevničova, Hořosedel a Hořoviček

Dostavba rychlostní silnice R6 z Karlových Varů do Prahy zatím nebude. Ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) počítají v nejbližších letech jen s obchvaty měst Lubence, Řevničova, Hořosedel a Hořoviček. Na tyto stavby prý peníze jsou. Co bude dál s celou silnicí, zatím nikdo neví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlostní silnice R6 u obce Hory | Zdroj: ČTK

Celá silnice R6, tedy její dostavba, by, podle odhadů měla stát 29 miliard korun. Dosud je přitom hotova silnice jen z Prahy do Nového Strašecí a z Karlových Varů do Chebu.

„Ta příprava bude probíhat postupně. My máme v rámci Středočeského kraje územní rozhodnutí. To znamená, že budou následovat výkupy pozemků a dokumentace pro stavební povolení,“ uvedl generální ředitel ŘSD David Čermák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o výhledu na dostavbu silnice R6 natočila redaktorka Andrea Strohmaierová.

Co se týká obchvatů Řevničova, Lubence, Hořoviček a Hořosedel, byl by prý rád, kdyby se je povedlo postavit do roku 2020 v rámci Operačního programu doprava 2 (OPD2).

Projekty pro obchvaty by měly být připravené do roku 2015. ŘSD má na pokračování přípravných prací 47 milionů korun.

„Tyhle čtyři investiční akce jsou pokryty finančně, co se týká jejich přípravy. V tom dlouhodobém rozpisu do roku 2015 je kompletně pokrytá jejich příprava, to znamená, že v roce 2015 bychom na všech čtyřech investičních akcích měli být připraveni k jejich potenciální realizaci v rámci OPD2, to znamená financování z evropských prostředků v rámci rozpočtového období 2013 – 2020,“ řekl Čermák.

Stavba už mohla být v podstatě hotova, bohužel došlo k prodlení o téměř deset let.

„Zanedbala se projektová příprava a majetkoprávní příprava někdy v předchozích letech, to doháníme teď s veškerým úsilím právě se správou Karlovarského kraje tak, abychom byli připraveni někde kolem toho roku 2015,“ vysvětlil Čermák

Karlovarský hejtman je rád, že došlo k posunu

Jestli budou obchvaty dvouproudé nebo čtyřproudé, ukáže až studie. Ta by podle Čermáka měla být hotová na přelomu května a června letošního roku.

„V případě, že vyjde čtyřpruh, tak předpokládám, že budeme realizovat v čtyřpruhu, a nebude tam nějaká postupná výstavba,“ nastínil Čermák.

I když se jedná zatím jen o stavbu obchvatů, hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný z ČSSD je spokojený, že došlo k posunu.

Nový úsek silnice R6 uleví středočeským obcím | Foto: Jana Káninská

„Dostali jsme ujištění, že obchvaty těch čtyř míst dostávají prioritu, to znamená, že by měly být projektově připravené, aby se mohly začít čerpat peníze z Evropské unie,“ uvedl Novotný.

I poslanec za ODS Jan Bureš výsledek vítá. Podle něj je úspěch, že se na R6 už příslušné resorty nedívají jako na nedůležitou spojnici.

„Při té bídě, která v tuhle chvíli panuje v oblasti financí na silniční hospodářství v této zemi, tak si myslím, že je úspěch, že se podařilo R6 dostat do nejvyšších priorit u ministerstva dopravy i u Ředitelství silnic a dálnic a že jsou každoročně uvolňovány prostředky na přípravu,“ řekl Bureš.

Doplnil však, že prostředky budou pouze tehdy, pokud budou evropské fondy.

„Počítáme a cílíme na nové plánovací období, které Evropská unie chystá, a tam je ta R6 zařazena mezi nejvyšší priority,“ dodal Bureš.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme