Stavba silnice R6 bude pokračovat, slíbil ministr Bárta

Ministr dopravy Vít Bárta přislíbil na návštěvě Karlovarského kraje dostavbu rychlostní komunikace R6. Stavba ale bude pokračovat podstatně pomaleji, než bylo dříve přislíbeno. Ministr tak dal naději obyvatelům Lubence. Obchvat města, který je součástí rozestavěné silnice R6, se totiž kvůli úsporám ocitl na seznamu zastavených staveb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Vít Bárta u rozestavněného mostu v Bohumíně | Zdroj: ČTK

Starosta Lubence Bohumil Peterka v návaznosti na prohlášení ministra Bárty očekává, že výstavba obchvatu obce by mohla začít příští rok: „Trošku to dalo naději. O obchvatu Lubence se už mluví přes 40 let. Myslím si, že projekčně by se to dalo rychle dotáhnout, že by to příští rok bylo připravené. Doufám, že by se příští rok mohlo začít stavět. To je moje vize, kterou bych i rád řekl lidem.“

Prioritu ve výstavbě ale v nejbližším období dostanou jen obchvaty měst a obcí, které zatěžuje nadměrná doprava. Bárta zároveň upozornil na to, že musí dojít ke snížení nákladů. Už naprojektované, ale nezahájené stavby bude proto zřejmě nutné přeprojektovat, aby byly levnější. Hejtman kraje Josef Novotný s jeho záměry na zlevnění staveb silnice souhlasí.

Vážně se teď ministerstvo dopravy začne zabývat zavedením mýtného pro nákladní auta na stávající silnici č.6 a také instalací vah kvůli přetíženým kamionům. Z mýtného by se získávaly rychlé peníze na výstavbu a zmiňované váhy by se v Karlovarském kraji mohly objevit už příští týden.

Na dostavbu R6 má vydělat mýtné

„Máme ambici na kritické úseky dostat průjezdné váhy tak, abychom přetíženou nákladní přepravu umravnili do alespoň trochu únosné míry. Za druhé diskuze o zpoplatnění R6, minimálně v kritických úsecích, vytvořit i určitý ekonomický tlak využívání této dopravní tepny z hlediska nákladní silniční přepravy,“ uvedl Bárta.

Podle některých odhadů by se z plánovaných 25 miliard korun na dostavbu R6 dalo ušetřit až 5 miliard korun.

Zdeněk Trnka, Andrea Strohmaierová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme