Stavba spalovny v Chotíkově u Plzně by mohla začít v červnu
Do dvou měsíců by mohla začít stavba spalovny odpadů v Chotíkově u Plzně. Zařízení za dvě miliardy korun připravila a zaplatí Plzeňská teplárenská a postaví skupina ČKD. Čeká se jen na stavební povolení, proti němuž se odvolali občanští a ekologičtí aktivisté.
„Pro mě to je, když to přirovnám ke sportovnímu výkonu na olympiádě, výstup na bednu,“ řekl po podpisu smlouvy o výstavbě spalovny, kterým vyvrcholily desetileté přípravy, předseda představenstva Plzeňské teplárenské Roman Jurečko.
Jako mimořádnou zakázku vnímá spalovnu i pražská ČKD, která při stavbě využije zkušeností německé firmy Martin a rakouské společnosti Zauner. Skupina firem zvítězila ve výběrovém řízení, spalovnu postaví za 1 miliardu a 953 milionů korun.
Podle ředitele ČKD Jana Musila dostanou příležitost i místní firmy: „Samozřejmě, když ten dodavatel dá dobrou cenu, dobrou věcnou kvalitu, tak můžeme říct, že preferenci bude mít Plzeň.“
Spalovna, která zaměstná 40 až 50 lidí, má být hotová do konce roku 2015. Její součástí bude i horkovod, který bude zásobovat teplem vyrobeným z odpadků plzeňský Lochotín.
Ekologičtí aktivisté jsou proti
Kdy začne stavba, zatím není zcela jasné. Spalovna má stavební povolení, které ale zatím nenabylo právní moci kvůli odvolání, která na krajský úřad podali ekologičtí a občanští aktivisté.
Děti Země z Brna a Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov by podle Milana Reinigera z chotíkovského sdružení nejraději celý projekt spalovny úplně zastavily:
„Jsme stále přesvědčeni o tom, že jak úřady, tak spousta vyjádření nebyla vydána v souladu se zákonem. Ale myslím si, že máme velkou šanci pro případnou žalobu, ale to bych nechtěl spekulovat a předcházet, uvidíme, jak se vyjádří Krajský úřad Plzeňského kraje.“
Drápela si je jistý, že se teplárna postaví
Podle generálního ředitele plzeňské teplárny Tomáše Drápely bude chotíkovská spalovna evropskou špičkou, která vyřeší problém s hromadícím se odpadem, který navíc poslouží jako palivo a nahradí nedostatkové a stále dražší hnědé uhlí:
„Myslím, že jsme dobře vysvětlili valné většině veřejnosti, že to je pro její budoucnost a že to není stavba pana Drápely nebo Plzeňské teplárenské, ale že to je standardní, obvyklý model, jak nakládat efektivně s komunálními odpady v civilizované Evropě.“
Podle šéfa teplárny Drápely představují aktivisté pro investora významnou komplikaci: „Bohužel, ta legislativa České republiky jim tyto možnosti dává. Jednou to nemohl být úřad v Touškově, tak se to dalo do Nýřan, to jsou také podjatí, pak je podjatý kraj. To jsou prostě obstrukce, které my jako investor zcela nemůžeme ovlivnit.“
Drápela si je však jistý, že se teplárna postaví: „Je samozřejmě otázkou, kdy. Pokud by se ta věc protahovala, tak se nám to všechno prodražuje.“
Plzeňská teplárenská věří, že právoplatné stavební povolení bude mít do konce května. Na jeho základě se rohodne o přidělení eurodotace, která by mohla pokrýt až čtvrtinu nákladů. Stavba spalovny by podle teplárny mohla začít v červnu, tedy co nejdříve, aby stihla případnou evropskou dotaci vyčerpat.