Stavbaři vdechli život prvorepublikové Kramářově chatě na Suchém vrchu

Suchý vrch na Orlickoústecku nahání v zimě hrůzu řidičům kamionů. V době, kdy je všude plno sněhu, si tady ale naopak užívají běžkaři. Od další sezóny jim nebude chybět ani řádné občerstvení. Po letech se totiž podařilo obnovit Kramářovu chatu z roku 1926.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kramářova chata na Suchém vrchu | Foto: Martin Karlík

Než se tam v zimě vydají první lyžaři, navštíví ji ještě teď v létě tisíce pěších turistů, cyklistů i motoristů.

Chata před lety vyhořela. Z té původní tak zbyly jen kamenné základy. Zbytek se postavil nový, z cedrového dřeva. Podobá se ale té původní. To těší pamětníky třeba jako Karla Růžičku.

„Znám tuto chatu odmala. Jezdili jsme sem celá rodina i příbuzenstvo na letní i zimní dovolené. Nejradši jsme měli, když jsme tady zapadli sněhem, protože jsme tady taky jednou zůstali víc než týden,“ vzpomíná Karel Růžička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Kramářovu chatu na Suchém vrchu se vypravil i redaktor ČRo Martin Karlík

Teď je chata opravená a znovu tu mohou turisté přenocovat nebo se zastavit na jídlo. Oprava stála 50 milionů korun a přibližně polovinu nákladů pokryla evropské dotace. Jan Havelka, čestný předseda Klubu českých turistů, připomíná, že chatu původně postavili právě turisté.

„Náš klub byl tenkrát velice známý a oblíbený a byl garantem určité úrovně, pod kterou ta chata nemohla jít,“ připomíná Jan Havelka.

V pamětní knize je zapsán bratr prezidenta Beneše nebo sám Karel Kramář, po kterém je chata pojmenovaná. Prvorepublikový politik nebyl sice přítomen otevření, jeho podpis je v knize zapsán až s týdenním zpožděním.

Součástí chaty je i rozhledna. Ta zároveň slouží jako vodárenská věž. Nahoru vede 130 schodů a celé schodiště lemují fotografie dokumentující historii Suchého vrchu. Prohlíží si je i Karel Valenta.

„Jsme tady hlavně v zimě každý víkend,“ říká Karel Valenta.
Rozhledna i chata budou otevřené v létě i v zimě. Do budoucna se tady plánuje i sjezdovka, kterou už pamatují jen pamětníci.

Martin Karlík, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme