Stavební úřad nařídil demolici pěti domů v ostravském Přednádraží

Pět domů v ostravském ghettu Přednádraží se bude muset zbourat. Vlastníkovi domů Oldřichu Roztočilovi to nařídil stavební úřad ostravského městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Podle zástupců stavebního úřadu je pětice domů v havarijním stavu a hrozí, že se zřítí. Již loni nařídil úřad demolici jednoho z domů, ten ale zatím stále stojí. Demolici by měl majitel provést do 45 dnů od doručení rozhodnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze zdevastovaných domů | Foto: Silvie Mikulcová

V domech už sice nikdo nebydlí, mohly by ale ohrozit další lidi, kteří se pohybují v okolí. Domy v přednádraží už na první pohled vypadají velmi zchátrale. Chybějí jim kusy zdiva, mají vybitá okna. Mluvčí radnice v Moravské Ostravě Jana Pondělíčková potvrzuje velké poškození statiky.

„Domy jsou v havarijním stavu a hrozí jejich samovolné zřícení a ohrožení okolí, kde by se v té době mohli pohybovat lidé. Mezi závady, které byly zjištěny, patří to, že zde chybí střešní konstrukce, střechy, vybourány jsou ocelové nosné prvky. Suterény jsou zaplněné sutí a odpadky a podobně,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ostravském Přednádraží natáčela Andrea Čánová

Vlastník domů Oldřich Roztočil teď plánuje, že domy nabídne městu k odkoupení. Po opravách by v nich podle něj mohli bydlet sociálně slabí.

„Město hospodařilo údajně minulý rok s 400milionovým přebytkem. Je to další příležitost, jak investovat a zároveň vyřešit sociální politiku. Ty domy sloužily, měly sloužit a snad i budou sloužit pro ubytování sociálně slabých a tohle je jedna z variant,“ říká.

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta. Stavební úřad tehdy rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Většina lidí z místa odešla, ale někteří dodnes bydlí v domě číslo osm. Bydlí tam však přes zákaz a v naprosto nevyhovujících hygienických podmínkách bez vody či kanalizace.

Oldřich Roztočil podepsal s obyvateli začátkem května nové nájemní smlouvy. Krátce na to ale vzal vše zpět, a naopak rozeslal nájemníkům SMS zprávy s tím, že se do určité lhůty musí vystěhovat, a pohrozil jim také policií.

Obyvatelé Přednádraží poté vyrazili na radnici městského obvodu, kde žádali o městské byty, ale neuspěli. Doteď se nevystěhovali a policie proti nim zatím nezakročila.

Stavební úřad žádá demolici dalších domů v ostravském Přednádraží | Foto: ČTK

Veronika Neprašová, Iva Havlíčková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme