Stavební úřad v Ostravě nařídil zbourání jednoho z domů v ghettu Přednádraží

Stavební úřad v Ostravě nařídil zbourání jednoho z domů v ghettu Přednádraží. Je to jedna z budov, která je ve velmi špatném technickém stavu. Majitel domu má na demolici 15 dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci stavebního úřadu kontrolují stav domů v ghettu Přednádraží | Zdroj: ČTK

Stavební úřad Moravské Ostravy a Přívozu nařídil neprodlenou demolici domu číslo 19 na Přednádraží. Do dvou týdnů tak musí být dům srovnán se zemí.

Tato konkrétní budova je už vyklizená a nikdo v ní nebydlí. Podle úředníků hrozí její samovolné zřícení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Romský aktivista Kumar Vishwanathan mluví o zbourání domu v ghettu

„V celém objektu jsou zásadním způsobem poškozené nebo úplně vybourané téměř všechny stropní konstrukce. Konstrukce konzol balkónů jsou bez opěr, jsou vybourány kusy zdiva, zcela je odstraněna střešní krytina, suterény jsou zaplněny sutí a odpadky,“ doplnila Jana Pondělíčková z obvodní radnice.

Majitel objektů Oldřich Roztočil Českému rozhlasu řekl, že je v kontaktu s firmou, která pro něj zpracovává oponentský posudek o technickém stavu domu.

Pokud firma dospěje ke stejnému závěru jako stavební úřad, nechá majitel dům skutečně do dvou týdnů zbourat.

Podle romského aktivisty Kumara Vishwanathana má ale budova velkou historickou hodnotu: „Je tady deset domů. Tři jsou ve velice špatném stavu a nikdo tam nebydlí. Počítali jsme s tím, že jeden, dva, tři možná budou muset jít dolů. Ale je to hodně smutné, protože mají taky obrovskou historickou hodnotu.“

Nájemníci z ghetta v Přednádraží se pustili do drobných oprav | Foto: ČTK

Že se dům musí zbourat, vědí i samotní obyvatelé ghetta. „Musí dolů. Ohrožuje naše děti a může se stát neštěstí,“ říká Jan Bandy. Jeho sousedka Jana se bojí, že podobný osud by mohl potkat i sousední dům: „Ta sedmnáctka, to je sto procent.“

Lidé říkají, že dům kvůli železu do sběru rozebrali neplatiči, kteří v místě žili. Obyvatelé teď chtějí zabránit tomu, aby se situace neopakovala i v jiných objektech. To už ale nemusí stihnout – stavební úřad totiž ve čtvrtek podal žádost na soud, aby nechal celou lokalitu exekučně vystěhovat. Soud by měl o dalším osudu ghetta rozhodnout v řádu dní.

Stavební úřad totiž už 3. srpna rozhodl o tom, že se lidé musí z ghetta vystěhovat. Jako důvod uvedl nefunkční kanalizaci a špatný technický stav domů. V Přednádraží žilo 44 rodin. Některé se přestěhovaly do zajištěných ubytoven, většina ale své byty neopustila a na místě dále zůstává.

Martin Knitl, Silvie Mikulcová, Ivana Šuláková, Jakub Šídlo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme