Stavební úřad v Teplicích přiblížil stavbu věžáku u plavecké haly, zamítl všechny námitky

Až 22 pater může mít dům, který chce u plavecké haly v Teplicích postavit místní podnikatel, developer Jaroslav Třešňák. Původně tam chtěl postavit běžný činžák, změnil ale plány a stavební úřad mu povolil výjimku. Zamítl všech více než 40 námitek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový plán na Šanovskou věž s veřejným bazénem vedle plavecké haly

Nový plán na Šanovskou věž s veřejným bazénem vedle plavecké haly | Foto: Projekční ateliér MISE Projekční ateliér MISE

Lidé z okolních domů se obávají například toho, že věžák bude stát v cestě slunci do jejich domovů. To je podle vedoucího stavebního úřadu Oldřicha Lukeše pravda, ale nebyl to důvod, proč by měl takovým námitkám vyhovět.

„Posudek denního osvětlení a oslunění, který zpracovala renomovaná firma, Technický a stavební ústav Praha, pobočka Teplice, prokazuje, že nad tu přípustnou mez jednotlivé byty nebudou zastíněny,“ vysvětluje Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stavební úřad v Teplicích zamítl všechny námitky proti stavbě mrakodrapu u plavecké haly. Podrobnosti od redaktorky Gabriely Hauptvogelové

I když zastínění nepřekročí normy, některé domy by podle odpůrců projektu mohly přijít až o desítky minut slunce denně. Obyvatelé také namítali, že věžák se do lázeňské čtvrti, kde jsou převážně činžáky nebo vily, nehodí.

„Není tam nikde řečeno, ani ve vyhlášce k tomuto územnímu plánu, že by byla nějakým způsobem omezena výška budov, které by se v této lokalitě mohly stavět,“ tvrdí Lukeš.

Jedním z těch, komu Oldřich Lukeš shodil námitky ze stolu, je i Rudolf Kluger. „Já si myslím, že tam musí existovat nějaký velmi silný osobní zájem vedení stavebního úřadu, protože stačil jeden hlas pana Třešňáka proti desítkám lidí, kteří se cítí poškozeni. Ten objekt je nesmyslný, nehodí se tam. Bude se vrtat, budou se dělat základy, v blízkosti domu, který je 30 metrů od objektu,“ míní Kluger.

Šéf stavebního úřadu Oldřich Lukeš ale protekci pro místního podnikatele odmítá. „Panu Třešňákovi každopádně v této věci na ruku nejdeme, protože my postupujeme podle zákona,“ zdůrazňuje.

Odvolání proti výjimce je možné podat do půlky dubna. Pokud by nabyla právní moci, musí pak ještě podnikatel požádat o změnu územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Opoziční nezávislý zastupitel Tomáš Jarolím se chce obrátit na soud. Chce napadnout kupní smlouvu na pozemky. Město je totiž podnikateli pronajímalo s tím, že až postaví činžák, prodá mu je.

„Dokonce se domnívám, že se tam jednalo o možný úvěrový podvod. Zastupitelstvo o tom totiž rozhodovalo na základě podnětu pana Třešňáka s tím, že potřebuje ten majetek vlastnit, aby na to mohl získat úvěr,“ tvrdí.

Jenomže původně plánovaný činžák u plavecké haly nestojí a i na případnou výstavbu věžáku Jaroslav Třešňák teprve shání investora. Zastupiteli Jarolímovi se nelíbí ani cena, za kterou město lukrativní pozemky v roce 2006 prodalo.

Získalo přes dva miliony korun, tedy 500 za metr čtvereční. Původně byla v nájemní smlouvě cena 125 korun. Podle primátora Jaroslava Kubery z ODS šlo o běžný prodej.

„Bylo to ve smlouvě o smlouvě budoucí a bylo to tam právě podmíněno tím, že tam bude ta výstavba. Ta se neuskutečnila, proto se prodej uskutečnil za normální standardní platnou cenu 500,“ vysvětluje primátor.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme