Stavebníci objevili v českokrumlovských klášterech zapomenuté gotické sklepy

Rekonstrukce klášterů v Českém Krumlově odhalila dlouho zapomenuté gotické sklepy. Původní hlavní vchod do rozsáhlých sklepních prostor byl zasypaný a o některých místnostech pod zemí neměli odborníci ani tušení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstupní portál do sklepení pod českokrumlovským klášterem | Zdroj: ČTK

„Tady všude byla suť a původně to sloužilo zřejmě jako sklad, jako taková lednička na potraviny,“ rozhlíží se tajemník českokrumlovského městského úřadu Radim Rouče v teď už prázdném gotickém sklepě, o kterém možná několik set let nikdo nevěděl.

„Pan magistr Bloch z Národního památkového ústavu ty sklepy neustále hledal a říkal, že je tady museli mít, protože měli sádky, velké zahrady, měli pivovar,“ říká stavební manažerka Kateřina Slavíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nově objevené sklepy po českokrumlovským klášterem si prohlédl reportér Martin Pokorný

Kromě sklepů objevili stavebníci při rekonstrukci stropních konstrukcí také původní gotické malované trámy ze 14. století. Radim Rouče ale doufá, že více překvapení už kláštery neskrývají.

„Ony jsou na jednu stranu moc příjemné tím, že je to zajímavé, ale zase vám zdrží stavbu zásadním způsobem. Takže myslíme si, že už jsme tady zajímavostí našli dost a už bychom rádi pokračovali podle plánu,“ dodává tajemník.

Rekonstrukce českokrumlovských klášterů a jejich přebudování na muzeum a kulturní centrum bude stát 300 milionů korun. Práce musí být hotové do konce června příštího roku, jinak by musel Český Krumlov vracet dotaci.

V části kláštera, kterou obývaly klarisky, nalezli stavbaři malované gotické stropy | Foto: ČTK

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme