Štědrý den lze trávit aktivně. Speciální akce přichystalo mnoho míst republiky

Štědrý den nabízí vedle klidu a pohody rodinného krbu také mnoho aktivního odpočinku a zábavy. Speciální program připravily pro sváteční den například pražská a plzeňská zoo, v Českém Krumlově začnou v 10 hodin tradiční Medvědí Vánoce a v Boskovicích a Praze se bude pomáhat potřebným.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoce | Foto: Fotobanka stock.xchng

V Zoo Praha se návštěvníci mohou zúčastnit komentovaných ukázek krmení zvířat u jednotlivých pavilonů. Otevřeno je do 14 hodin a všechny děti mají vstup za jednu korunu. Zájemci o prohlídku také mohou přinést zvířatům oříšky, zeleninu a ovoce nebo tvrdý chléb.

"Aby se lidé podívali, jak si ten Štědrý den užívají zvířata v pražské zoo. Kdo si dá rybu stejně tak jako my, to naše sváteční jídlo, nebo kdo ocení zabalené dárky. Byť připomínám, že u zvířat ani tak nejde o obsah těch dárků, ale o zabalené krabice jako takové," vysvětluje mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tipy na Štědrý den RRž.mp3

V plzeňské zoologické zahradě můžete zkusit mezi 10. a 12. hodinou chytit zlatou rybku nebo sledovat vánoční krmení šimpanzů. Už po dvacáté bude letos na Štědrý den hrát vánoční koledy na ochozu věže katedrály svatého Bartoloměje v Plzni dechová sekce orchestru Oty Hellera. Akce začne v 16 hodin.

Na ornitologické stanici v Přerově začíná v 10 hodin tradiční akce Vánoční strom pro ptactvo, při které můžete vyrobit ozdoby na ptačí vánoční stromek.

V Horšově u Horšovského Týna na Domažlicku se dnes bude rozdávat betlémské světlo. Lidé si ho mohou vyzvednout v Kostele Všech svatých od poledne do 15. hodiny. Součástí bude i mše pro děti od 14. hodiny. Vystaven bude starožitný Betlém.

Pro veřejnost bude o Štědrém dnu otevřeno také muzeum v Litomyšli, které představuje sbírku betlémů různého stáří a velikosti. Před muzeem se budou od půl druhé zpívat koledy.

Na Štědrý večer se bude střílet a zpívat z jihlavské věže Kostela sv. Jakuba. Poslechnout si trubadury, popít svařené víno a promluvit se známými můžou lidé o půl desáté večer. Akce se pravidelně účastní asi 400 lidí.

Výstavu více než tří set betlému přichystala bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém kopečku u Olomouce.

"Jsou ze všech možných materiálů, kam až sahá lidská představivost, protože lidé jsou opravdu velice šikovní. Kromě tradičních papírových a dřevěných jsou tady ze šustí, slámy, perníku, z vizovického těsta, ze skla, porcelánu nebo textilií, zkrátka, kdo si co vzpomene, ba dokonce tu máme i betlém ze sušeného ovoce," vyjmenovala pro Radiožurnál Zora Krejčí z Matice svatokopecké.

Na Masarykově náměstí v Boskovicích se bude mezi 11. a 12. rozdávat Polévka pro chudé i bohaté. Při této charitativní akci mohou lidé za svou porci věnovat jakýkoliv finanční obnos. Vybrané peníze pak pořadatelé jako předchozí roky rozdělí mezi potřebné přímo ve městě. Loni peníze pořadatelé rozdělili mezi sedm příjemců různě zdravotně handikepovaných dětí a mladých lidí z Boskovic.

Polévka bude k dostání také na pražském Staroměstském náměstí. Vánoční rybí tady od 11 hodin bude potřebným rozlévat primátor města Bohuslav Svoboda.

Kompletní výčet speciálních vánočních akcí hledejte na webu Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu.


Zobrazit místo Tipy na sváteční dny 24.–26. prosince na větší mapě

Naděžda Hávová, Jiří Blažek, Michal Záboj, Martina Klímová, Pavel Cyprich, Mirko Vasić, Radka Kvasničková, Simona Bartošová, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme