Stejně jako Pražský hrad bude mít i zámek v Českém Krumlově svou hradní stráž

Zámek Český Krumlov bude mít za rok opět palácovou stráž. Skupina nadšenců tak navazuje na původní tradici schwarzenberských granátníků, kteří zámek hlídali až do roku 1948.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českokrumlovský zámek se na zimu mění v sídlo duchů

Českokrumlovský zámek se na zimu mění v sídlo duchů | Foto: Martin Pokorný

„Rozhodli jsme se, že obnovíme českokrumlovskou hradní stráž, takže roku 2017 by už tady měla stát, tak jako stávala až do roku 1948,“ potvrzuje za spolek nadšenců Martin Neudörfel.

Krumlovští granátníci už mají ušité uniformy, vykované šavle podle původních vzorů a klidnější zimní období využívají k nácviku pořadových cvičení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nadšenci chtějí obnovit českokrumlovskou hradní stráž. Natáčel o tom redaktor Martin Pokorný

„Naším cílem je, aby tady bylo vybudované velitelství, které bude fungovat jako interaktivní muzeum, a to nám právě bude celosezónně financovat toho granátníka, který tady bude stát,“ přibližuje Neudörfel.

Aktivitu těchto nadšenců podporuje i místní kastelán Pavel Slavko.

„To, co bývá v těch nejprestižnějších aristokratických centrech, zmíním Buckinghamský palác, kde celá Evropa sleduje každou hodinu střídání Anglické stráže, bude i v Českém Krumlově,“ láká už teď na staronovou atrakci českokrumlovského zámku kastelán.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme