Štípárna příbramských městských lesů bude v bývalých kasárnách na Balonce

Městské lesy v Příbrami chtějí provozovat štípárnu dřeva. Původně měla být umístěna v obci Trhové Dušníky u Příbrami, kde se ale proti ní kvůli hluku a zvýšené dopravě vzbouřili tamní obyvatelé. Příbramská radnice proto byla nucena hledat pro tento provoz nové prostory. Našla je v bývalých kasárnách na Balonce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevo připravené na zpracování u elektrárny na biomasu | Foto: Vojtěch Berger

Areál je na kraji města, takže by hluk a doprava neměly nikomu vadit.

Radnice navíc plánuje v této lokalitě v příštím roce vybudovat i sběrný dvůr a kompostárnu. Změní se i název - nepůjde jen o štípárnu, ale i o sklad a prodej palivového dříví, které si tak budou moci obyvatelé města koupit.

Už teď je o dřevo z pokácených stromů poměrně velký zájem, takže technické služby města musely zavést pořadník zájemců.

Původně měl být provoz štípárny v Trhových Dušníkách, tam ho ale lidé nechtěli. Vadil jim totiž hluk, který při štípání dříví způsobovaly stroje.

Hlavně se však lidé obávali zvýšení provozu především nákladní dopravy, která by musela do areálu jezdit přes nedávno opravenou náves, a auta by prý mohla silnice v obci poškodit.

Provoz štípárny v Příbrami bude podle radnice zahájen zhruba do měsíce. V současné době se na místě staví přístřešek pro samotný štípací stroj a sklad dřeva.

Plánovaná stavba sběrného dvora a kompostárny za 24 milionů, které by měly být součástí areálu, začne v příštím roce.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme