Sto sypačů, 23 tisíc tun soli. Silničáři na Královéhradecku mohou vyrazit

Silničářům začne 1. listopadu sezona zimní údržby. Od zítřka tak musí být v pohotovosti a v případě potřeby vyjet na zasněžené silnice. Meteorologové zatím žádné sněhové přeháňky nepředpovídají, silničáři v Královéhradeckém kraji přesto situaci nepodceňují a jsou připraveni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silničáři, pluhy, technika | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

„Máme dostatek zásob jak chemického materiálu, tak inertního materiálu. I technika je připravená na to, abychom mohli zmírňovat následky zimního období,“ potvrzuj ředitel Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje Jiří Brandejs.

Sklady soli po celém kraji jsou teď naplněné k prasknutí. „Soli máme v současné době 23 tisíc tun a inertního materiálu 20 tisíc tun,“ vypočítává ředitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak jsou na zimu připravení silničáři na Královéhradecku, zjišťoval Ondřej Vaňura

Připraveno je po celém Královéhradeckém kraji přes 100 sypačů a dalších traktorů a radlic. „Pro větší zásah máme nasmlouvány i traktorové radlice s různými subjekty, především zemědělskými podniky, aby v případě potřeby mohla být tato technika také použita,“ dodává Jiří Brandejs.

Tradičně nejvíce problémů bývá v zimě na silnicích v horských oblastech. Průměrná roční údržba silnic stojí v Královéhradeckém kraji kolem 180 milionů korun. Loňská zima byla přitom rekordně levná - údržba vyšla na 70 milionů.

„Zbylo nám poměrně dost materiálu, takže jsme dokupovali řádově pět tisíc tun soli a podobné množství inertního materiálu. Ale finanční prostředky, které jsme měli na údržbu komunikací jako celku, jsme využili v letním období, kdy jsme udělali daleko více prací,“ upřesňuje Jiří Brandejs ze Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje.

Soli zbylo dost z minulé zimy

Podobná je situace také přímo v krajském městě. I královéhradecké technické služby použijí zbylou sůl z loňska.

„V letošním roce v podstatě nedošlo ke koupi posypové soli. Sůl má v sobě protispékací přísady, které kvalitu neovlivní, takže ji můžeme použít v následujícím zimním období. Na zimní údržbu je pro tento rok připraveno 1750 tun soli, dále je v zásobě více jak 500 tun inertního materiálu na posyp chodníků,“ říká Tomáš Pospíšil z Technických služeb Hradec Králové.

Zimní údržba ve městě stojí každoročně v průměru 13 milionů korun.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme