Sto tisíc tun vápna zasype Krušné hory. Stát na to vydá přes 200 milionů

Až sto tisíc tun práškového vápence vysypou letadla a vrtulníky na lesy Krušných hor. Zlepší se tak kvalita půdy zdevastované kyselými dešti. Ministerstvo zemědělství nechá v následujících třech letech ošeřit desetkrát větší plochu než v létech minulých. Utratí za to přes 200 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krušnohorská krajina u Černého Potoka

Krušnohorská krajina u Černého Potoka | Foto: David Hertl | Zdroj: Český rozhlas

Vrtulníky se vznesou nad Krušné hory v okamžiku, kdy někdo vyhraje lukrativní zakázku. 200 milionů je asi pět krát víc, než se utratilo za vápnění lesů - nejen Krušných hor - v předchozích třech letech.

„Toto vápnění na další léta se týká zhruba 19 tisíc hektarů, a proto je tam ten finanční rozdíl,“ říká náměstek ministra pro lesní hospodářství Radek Braum.

Pro srovnání: loni vrtulníky v Krušných horách zasypaly vápnem jen 1400 hektarů. Pro podnikatele v letecké dopravě, kteří si v předchozích hubených letech přišli při vápnění maximálně na pár desítek milionů korun, je aktuální zakázka lákavým soustem a příležitostí dobrého výdělku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti kolem masivního vápění krušnohorských lesů zjišťoval reportér Ivan Studený

„Já bych ale možná ten objem nebral jako příliš zásadně veliký, protože ta zakázka jednak je tříletá,“ říká Miloš Balák ze společnosti Letecká lesní, která má s vápněním v Krušných horách letité zkušenosti.

Za hranicemi, na německé straně pohoří, se podle něj vápní mnohem více.

„Nejen co do objemu, velikosti zakázek, ale i co do objemu a množství sypaného vápence, který je někde až o 30 procent vyšší. Takže těch 200 milionů, které se uvádějí … kolem roku 2000, kdy probíhaly první letecké aplikace financované z fondu Phare, tak objemy, se kterými se kalkulovalo, se blížily této částce – roční, a ne tříleté,“ upozorňuje Balák.

Masivnější vápnění imisemi poškozených lesů ovšem náměstek Radek Braum vylučuje. Podle něj je 200 až 230 milionů korun maximum.

„Tato částka je maximální, nepřekročitelná a je to z prostředků ministerstva zemědělství. Počítám, že ty peníze budou, protože to vápnění je potřeba,“ dodává náměstek.

Dobrý vliv vápence na zdraví lesů potvrzují i vědecké studie z Česka i ze zahraničí.

mta, Ivan Studený Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme