Stoupá počet vloupání do bytů, nejvíce na Havlíčkobrodsku a v Jihlavě

Extrémní nárůst vykradených bytů zaznamenali policisté na Havlíčkobrodsku. Zatímco loni řešili tři případy, letos jich je už dvacet. Zloději se ale na Vysočině nevyhýbají ani rodinným domům. Přitom je často nezastaví ani to, když v místnostech někdo spí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zloděj (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Zkušenosti s vloupáním, ačkoli ne přímo osobní, má i mladá maminka Klára. Ta žije s rodinou v nové zástavbě na okraji krajského města. Zloději se podle ní dostanou všude.

„Určitě se trochu bojíme, protože několik krádeží už tady bylo v tomhle baráku. Podle mě je hlavním důvodem to, že lidi pouštějí u hlavních dveří do domu kohokoli, aniž by se třeba i jen ptali,“ myslí si Klára, která většinu času bývá doma.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stoupajícím počtu vloupání do bytů mluvila Andrea Bartůňková

Ačkoli má z vloupání strach, zatím se o zabezpečení více nezajímala. „Zatím moc informací o tom nemám.“

Jednou z variant ochrany před zloději jsou bezpečnostní dveře. Podle Aleše Milichovského ze žďárské prodejny si mohou zákazníci vybrat z několika typů. Liší se například počtem bezpečnostních trnů:

„Bezpečnostní trny zajíždí do zárubně a brání vysazení. Ty dveře jsou ještě osazené bezpečnostním plátem, který brání prokopnutí nebo vykopnutí těch dveří.“

Zájem o dveře podle Milichovského je, zákazníky ale často odradí cena.

„Pohybují se kolem dvaceti, pětadvaceti tisíc. Dveře, které prodáváme jsou prověřené i policisty od URNy, trvalo jim asi dvacet minut, než se přes ně dostali, takže by měly fungovat.“

Podle policisty Martina Duška došlo od počátku letošního roku dokonce října ke 165 vloupáním do rodinných domů a k 59 krádežím v bytech, což je nárůst o více než 40 procent.

Nejčastěji se krade v Jihlavě, kde od ledna policisté zaznamenali 41 případů.

„Co se týče vloupání do bytů, lze zmínit Havlíčkův Brod, kde došlo ke 20 případům, což je o 17 více než loni.“

Podle Duška jsou zloději natolik drzí, že se klidně vkradou do domu, ve kterém majitelé spí. Proto by, pokud mají ložnici v prvním patře, neměli nechávat cennosti v přízemí.

Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme