Stovka karlovarských lékařů protestovala proti odvolání primáře

V Karlových Varech demonstrovali zdravotníci kvůli odvolání svého kolegy Romana Brázdila z funkce primáře oddělení ARO v karlovarské nemocnici. Kroky kraje a vedení nemocnice považují za politickou čistku. Podle vedení nemocnice a kraje se Brázdil nechoval jako správný manažer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu vedoucího oddělení ARO v v karlovarské nemocnici Romana Brázdila | Zdroj: ČTK

Brázdil často kritizoval sporná výběrová řízení nebo chystaný pronájem nemocnic. Podle lékařů a dalších zdravotníků byla právě tato otevřená kritika v médiích tím hlavním důvodem jeho odvolání. Generální ředitel nemocnice Zdeněk Horák to ale odmítá. „Pan primář opakovaně nerespektoval pokyny a příkazy nadřízených, bylo toho víc,“ říká Horák.

Podle vedení nemocnice a hejtmanství, patří Roman Brázdil také do té skupiny lékařů, kteří nechtějí přistoupit na změny, které nemocnice potřebuje. „Bojí se všeho, co by mohlo ohrožovat jejich klid na práci,“ doplňuje krajský radní pro oblast zdravotnictví Václav Larva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Strohmaierové

O Romanu Brázdilovi všichni hovoří jako o skvělém doktorovi. Podle zdravotníků byly kroky představenstva chybné. Obávají se, že se může oddělení ARO nemocnice v Karlových Varech, které lékař vedl několik let a dokázal ho vyzvednout, časem rozpadnout. Podle nich je těžko nahraditelný, říká vrchní sestra interny Martina Demeterová Trapany. „Je to obrovský profesionál a čistý člověk, takových lidí je málo,“ popisuje. Podle ní je třeba vyslovit nesouhlas pokračování likvidace takových lidí radními.

Situace v krajském zdravotnictví není lhostejná ani karlovarskému magistrátu. Chce se proto zúčastnit dalšího jednání. K demonstraci se připojil a vystoupil na ní také senátor Jan Horník. Uvedl, že dnešní mítink byl spíše jakýmsi varováním vedení kraje, aby změnilo svůj přístup k řešení problémů souvisejících se zdravotnictvím. „Buď si politici, kteří dnes kraj vedou, vezmou ponaučení, nebo budu dávat návrh na odvolání radního pro zdravotnictví larvy, nebo dokonce hejtmana kraje,“ varoval Horník.

Zdravotníci chtějí v protestech pokračovat. Konkrétní hrozby, zatím ale nepadly. Nyní se v karlovarské nemocnici podepisuje petice na podporu Romana Brázdila. Tu podepsala více než stovka zdravotníků a má také další stovky sympatizantů. Jednou z možností, jak vyjádřit svůj nesouhlas, je podle lékařů i odmítnutí přesčasové práce.

Andrea Strohmaierová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme